"Prave" godine Aiše r.a, u vrijeme kad se udala za Poslanika a.s.

  • This topic has 16 odgovora, 7 glasova, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 14575 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 17)
  • Autor
    Postovi
  • #7892
    Anonimno
    Neaktivan

    Znam za dva hadisa u Sahihu Buharije gdje se kaze da je Aisa ra. stupila u brak sa Poslanikom salallahu alejhi we sellim kad je imala 9 godina.
    Naletim na ovaj sljedeci text.
    Moze li neko potvrditi ili ispraviti ovoj text??
    Allah vas nagradio.

    U knjizi “El-Bidaja ve-l-Nihaja” (“Početak i kraj”) autora Ibn Kesira, u četvrtom dijelu, na str. 315, spomenuto je, da je hz.Esma, kći Ebu-Bekra r.a, bila starija od svoje sestre hz. Aiše r.a. 10.god. U istoj knjizi se navodi da je hz. Esma, kći Ebu-Bekra r.a, preselila u 100-toj godini života, tj. preselila je 73.godine po Hidžri. U knjizi “El-Ealam” od Zriklija, kao i u mnogo drugih knjiga iz historije Islama, nalazimo sličnu predaju. Također, znamo da je Poslanik a.s stupio u brak sa hz. Aišom r.a druge godine po Hidžri. Na osnovu prethodno navedenih predaja zaključujemo sljedeće:

    1. Ako je hz. Esma r.a umrla 73. hidžretske godine u 100-toj godini života, razumijemo da je imala 27 godina pred Hidžru ( 100 god- 73 hidžretske godine = 27 godina starosti hz. Esme pred Hidžru)

    2. Ako znamo da je hz. Esma r.a bila starija 10 godina od hz. Aiše r.a, zaključujemo da je hz. Aiša r.a pred Hidžru i dvije godine prije braka sa Poslanikom a.s imala 17 godina.

    Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a. Kao jedan od dokaza o stvarnim godinama hz. Aiše r.a kada je stupila u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo i u knjizi “El-Marif” od Ibn Kutejbe, gdje se navodi da je hz. Aiša r.a preselila kada je imala 77 godina, tj. u 58. godini po Hidžri. To znači matematički 77-58=19. Vidimo da je hz. Aiša pred Hidžru imala 19.god. I ako je Poslanik a.s stupio u brak sa hz. Aišom r.a tada, zajednički život su tek počeli druge godine po Hidžri, tj. kada je hz. Aiša r.a. imala 21 godinu.

    Čitajući ove hadise iz gore navedenih izvora, možemo zaključiti: Da bi nam mogla prenijeti ovako važne događaje, hz. Aiša je morala imati minimalno 6 godina, prilikom objave Poslanstva. Jer, nemoguće je da ovako bitne stvari zapazi i prenese dijete tih godina i mlađe.

    #7896
    Anonimno
    Gost

    Skracenica hz. sto znaci hazreti i ovu rijec treba izbjegavati jer je samo sufije koriste u svojim knjigama i govoru dok ehli suunnet wel dzema ne koristi ovu rijec ni u govoru niti u knjigama.

    Tekst koji si naveo treba dobro provjeriti, pogotovo kada neko koristi rijec hazreti (hz).

    #7899
    Anonimno
    Neaktivan

    Ghuraba post=2154 wrote: Skracenica hz. sto znaci hazreti i ovu rijec treba izbjegavati jer je samo sufije koriste u svojim knjigama i govoru dok kod ehli suunneta wel dzema ne koristi ovu rijec ni u govoru niti u knjigama.

    Tekst koji si naveo treba dobro provjeriti, pogotovo kada neko koristi rijec hazreti (hz).

    Znam. Ustvari ima korijene u perzijskom jeziku (farsi)
    Tako je stajalo u textu i nisam htio da brisem (hz) da bi se dalo blagog naglaska na to od koga ili sa cije strane je ovaj text mogao biti napisan.
    Zato bi i volio da se provijeri ova informacija i nacin shvatanja.
    Allah te nagradio.

    #7900
    Anonimno
    Gost

    Ovaj tekst gore nije tacan sada sam nasla hadis gdje sama Aisa, radijAllahu anha, pripovjeda da se udala za Allahovoga Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, a ona je imala sest godina, a hadis prenose Buharija (3894) i Muslim (1422). Poduzi je hadis mozda ima na nasem jeziku preveden. Da ga ne prevodim sada.

    Valjda je logicno da Aisa, radijAllahu anha, zna bolje od ikoga kada se udala!

    #7905
    Anonimno
    Neaktivan

    Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a. Kao jedan od dokaza o stvarnim godinama hz. Aiše r.a kada je stupila u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo i u knjizi “El-Marif” od Ibn Kutejbe, gdje se navodi da je hz. Aiša r.a preselila kada je imala 77 godina, tj. u 58. godini po Hidžri. To znači matematički 77-58=19. Vidimo da je hz. Aiša pred Hidžru imala 19.god. I ako je Poslanik a.s stupio u brak sa hz. Aišom r.a tada, zajednički život su tek počeli druge godine po Hidžri, tj. kada je hz. Aiša r.a. imala 21 godinu.

    Ghuraba, ne radi se o tome da Aisa ne zna kad se udala vec o tvrdnji da je pogresno zabiljezeno , iz nehata ili zaborava, …

    Neznam zasto su ljudi iskljucivi kad je u pitanju Buharija ili Muslim … a Allah najbolje zna

    #7906
    Anonimno
    Neaktivan

    Nije tačno da je Aiša r.a. imala 19 godina kada se udala za Poslanika sallallahu alejhi we sellem, tačno je to da je Aiša r.a. imala 6 godina kad se udala za Poslanika sallallahu alejhi we sellem, a Poslanik sallallahu alejhi we sellem joj je prišao kad je imala 9 godina!
    Znači, kad se udala za Poslanika sallallahu alejhi we sellem bila je maloljetna, a intimni odnos su imali tek kad je postala punoljetna!
    Ako misliš da u hadisu koji bilježe Buharija i Muslim može postojati mahana, onda ja ne znam kako smiješ uzeti bilo koji hadis iz bilo koje zbirke sa sigurnošću da je vjerodostojan!?

    Pitanje za Administraciju: Zašto ste uklonili moj komentar na ovu temu, znam da ne morate da se izjašnjavate o tome, ali baš me zanima, jer mislim da nisam prekršio ni jedno pravilo foruma (ili jesam !?) ?

    #7908
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama post=2166 wrote:
    Ako misliš da u hadisu koji bilježe Buharija i Muslim može postojati mahana, onda ja ne znam kako smiješ uzeti bilo koji hadis iz bilo koje zbirke sa sigurnošću da je vjerodostojan!?

    Nemoj tako. Optuzujes, a nemas pojma zasto optuzujes.
    Niti mislim a niti sam rekao da postoji mahana u hadisima od Buharije i Muslima.
    I ovo : onda ja ne znam kako smiješ uzeti bilo koji hadis”. Stvarno ne kontam neku bracu. Subhanallah.
    Allah ti podario svako dobro.

    #7909
    Anonimno
    Gost

    Tuti post=2165 wrote: Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a. Kao jedan od dokaza o stvarnim godinama hz. Aiše r.a kada je stupila u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo i u knjizi “El-Marif” od Ibn Kutejbe, gdje se navodi da je hz. Aiša r.a preselila kada je imala 77 godina, tj. u 58. godini po Hidžri. To znači matematički 77-58=19. Vidimo da je hz. Aiša pred Hidžru imala 19.god. I ako je Poslanik a.s stupio u brak sa hz. Aišom r.a tada, zajednički život su tek počeli druge godine po Hidžri, tj. kada je hz. Aiša r.a. imala 21 godinu.

    Ghuraba, ne radi se o tome da Aisa ne zna kad se udala vec o tvrdnji da je pogresno zabiljezeno , iz nehata ili zaborava, …

    Neznam zasto su ljudi iskljucivi kad je u pitanju Buharija ili Muslim … a Allah najbolje zna

    A sto si ti iskljuciv kada Aisa, radijAllahu anha sama kaze da se udala sa 6 godina. Znaci postoje dvije verzije hadisa i kod Muslima i kod Buharije. A sahihul Buharija i sahihul Muslim su najtacnije knjige poslije Kur'ana.

    U ovoj fetvi je lijepo objasnio sejh Munedzid, Allah ga sacuvao.

    http://www.islamqa.com/ar/ref/124483/عائشة

    #7910
    Anonimno
    Neaktivan

    Moj komentar je namijenjen Tutiju a ne tebi Salahudine…
    Amin, da i tebi Allah podari svako dobro…

    #7912
    Anonimno
    Neaktivan

    Tuti post=2165 wrote: Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a. Kao jedan od dokaza o stvarnim godinama hz. Aiše r.a kada je stupila u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo i u knjizi “El-Marif” od Ibn Kutejbe, gdje se navodi da je hz. Aiša r.a preselila kada je imala 77 godina, tj. u 58. godini po Hidžri. To znači matematički 77-58=19. Vidimo da je hz. Aiša pred Hidžru imala 19.god. I ako je Poslanik a.s stupio u brak sa hz. Aišom r.a tada, zajednički život su tek počeli druge godine po Hidžri, tj. kada je hz. Aiša r.a. imala 21 godinu.

    Ghuraba, ne radi se o tome da Aisa ne zna kad se udala vec o tvrdnji da je pogresno zabiljezeno , iz nehata ili zaborava, …

    Neznam zasto su ljudi iskljucivi kad je u pitanju Buharija ili Muslim … a Allah najbolje zna

    A šta ćemo sa hadisom da je Aiša radijaAllahu anha dok je bila kod Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, imala konja kao igračku sa kojim se igrala? Nije valjda da je Aiša imala igračke u 19. godini života.
    Tragajući za “logičnim i prihvatljivijim rješenjem” neki su doveli sebe u nelogičnost i ponizili Aišu, radijAllahu anhu.

    #7920
    Anonimno
    Neaktivan

    selam alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

    Allah vam dao svako dobro. Koliko je ovakvih primjera gdje zlonamjerni ljudi popud rafidija zele da ubace smutnju medju muslimanima. Jedna od tih smutnja jeste autenticnost dviju sahih zbirka Buharije i Muslima.

    Na autenticnost istih je idzma od vremena kada su sastavljene pa do dan danas. Ono sto se sijje grcevito bore jeste dokazati da u njima ima mahane, kao i dokazi koje iznose protiv ashaba Ebu Hurejra, radijellahu anhu. O kojem svi znamo da je najvise hadisa prenio od Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem.

    Allah vam povecao znanje i razumjevanje vjere. Selam alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

    #7924
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum ve rahmetullahi ve berakatuhu

    Od dana kada sam naišao na podatak, da je Rasulullah oženio Aišu r.a. od 6 godina i imao odnos sa njom od 9 godina, nijednog trenutka nijesam mogao ovo da prihvatim kao istinu. Kao čovjek sa najvećim moralnim vrijednostima od svih ljudi koji su ikada Zemljom hodali, ne mogu da zamislim da je ova tvrdnja istinita. Sve jedno u kojem vremenu čovjek živio, djevojčica od 9 godina je dijete, u fiziološkom i u emotivnom pogledu. Jednostavno mi razum ne prihvata takvu tvrdnju i više mi liči kao kleveta i pokušaj diskreditacije moralnih vrijednosti Allahovog Poslanika s.a.w. Svako od nas, ko je roditelj i ko ima kćeri, zna odlično da svoje dijete ne bi dao nikome u toj dobi.
    U rijetkim prilikama dijaloga sa hrišćanima o vjerskim pitanjima, uvijek bi se hvatali za to kao argument, želeći da kroz taj detalj, po mojem ubjeđenju netačan, prikažu cijeli Islam u negativnom svjetlu.
    Molim Allaha da osvijetli istinu u vezi ovog detalja jednom za svagda.

    #7926
    Anonimno
    Neaktivan

    We Alejkumus Selam We Rahmetullahi We Berekatuhu brate,

    Da, podatak koji si našao je ispravan, i u njega nema ni najmanje sumnje, jer je prenešen u dvije najverodostojnije zbirke hadisa.Bitno je da znaš da je Aiša r.a. kad se udala bila maloljetna a kad joj je Poslanik sallallahu alejhi we sellem prišao bila je PUNOLJETNA! (pretopstavljam da znaš kad u šerijatu osoba biva punoljetna)

    Ono što je zanimljivo jeste to da nijedan ashab Muhammeda sallallahu alejhi we sellem nije prigovorio ženidbi Poslanika sallallahu alejhi we sellem, čak ni mušrici, koji su tražili da na svaki način napadnu Poslanika i odvrate ljude od njega to nisu iskoristili protiv njega, pa ni kršćani i jevreji tog vremena na to nisu obraćali pažnju, pitaš li se zašto?
    Sve to ukazuje na to da njihovi običaji i kultura tadašnja (a ja mislim i sadašnja) jeste takva da je to tamo sasvim normalno i uobičajno, a nama ovamo nepojmljivo (kad kažem nama ne mislim na sve)

    Da ti navedem direktan primjer, kad bi ti sad oženio tetkinu ćerku, iako bi to bilo skoro ili potpuno nemoguće na našim prostorima, zamisli reakciju rodbine, što najbliže što dalje rodbine… najverovatnije bi te nazvali monstrumom, brak bi poništili, neki bi se možda odrekli od tebe, ali pazi sve zbog stvari koja je šerijatom apsolutno dozvoljena….
    A kad bi to isto (ženidba sa tetkinom ćerkom) uradio u arapskom svijetu danas, nebi bilo nikakvih problema, jer je to tamo običaj kao i svaki drugi običaj…
    Nadam se da sam uspio da ti pojasnim….

    #7927
    Anonimno
    Neaktivan

    Prije svega draga moja braco i sestre
    Ja pratim ovu stranicu i forum vise od godinu dana, i nisam nikada pisao , ili komentarisao. Koristim ovu stranicu da svoje skromno znanje uvecam, i da Allah dz.s nagradi sve koji se trude da nam dostave istinu.
    U vise slucajeva sam se uvjerio dokazima , da su braca i sestre, koji uredjuju stranicu na ispravnom putu , svidja mi se nacin njihovog pristupa itd … da ne duzim, niti znam kako niti znam prave rijeci. Mislim da sam bio dovoljno jasan u svojoj poruci da me ne shvatite kao nekog provokatora ili nesto drugo.

    Ono sto sam ja htio cuti kao odgovor je :
    U knjizi “El-Bidaja ve-l-Nihaja” (“Početak i kraj”) autora Ibn Kesira, u četvrtom dijelu, na str. 315, spomenuto je, da je hz.Esma, kći Ebu-Bekra r.a, bila starija od svoje sestre hz. Aiše r.a. 10.god. U istoj knjizi se navodi da je hz. Esma, kći Ebu-Bekra r.a, preselila u 100-toj godini života, tj. preselila je 73.godine po Hidžri. U knjizi “El-Ealam” od Zriklija, kao i u mnogo drugih knjiga iz historije Islama, nalazimo sličnu predaju. Također, znamo da je Poslanik a.s stupio u brak sa hz. Aišom r.a druge godine po Hidžri. Na osnovu prethodno navedenih predaja zaključujemo sljedeće:

    1. Ako je hz. Esma r.a umrla 73. hidžretske godine u 100-toj godini života, razumijemo da je imala 27 godina pred Hidžru ( 100 god- 73 hidžretske godine = 27 godina starosti hz. Esme pred Hidžru)

    2. Ako znamo da je hz. Esma r.a bila starija 10 godina od hz. Aiše r.a, zaključujemo da je hz. Aiša r.a pred Hidžru i dvije godine prije braka sa Poslanikom a.s imala 17 godina.

    Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a.

    ____________
    komentar na ovaj tekst, dakle od nekoga ucenog , koji ce sa argumentima ili potvrditi ili dokazati suprotno.
    U mom vjerovanju taj podatak nece promijeniti ama bas nista, 9 ili 19 … ja cvrsto vjerujem da nema drugog Boga osim Allaha i da je Muhamed Boziji rob i Boziji poslanik.
    Ali kao i svaki covjek zedan sam znanja , pa sam se zbog toga i prvi put ukljucio u forum, jer je po mom misljenju tema otisla sa objasnjenja , kojeg ja zelim da cujem.

    Tako draga moja braco i sestre , ne nadjite se uvrijedjenim, i ne trazite u mojim komentarima razloga da me smatrate nicim drugim do bratom muslimanom

    #7928
    Anonimno
    Gost

    Tuti

    komentar na ovaj tekst, dakle od nekoga ucenog , koji ce sa argumentima ili potvrditi ili dokazati suprotno.

    MasaAllah imas da se nacitas od dokaza koje je sejh naveo i da preslusas dersova koje je naveo. Uzivaj :rad:

    http://www.islamqa.com/ar/ref/124483/عائشة

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 17)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.