Rad u institucijama neislamske zemlje

  • This topic has 1 odgovor, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 670 times
Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Autor
    Postovi
  • #9596
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum ve rahmetullah,

    Nedavno sam na Facebook profilu pročitao tekst jednog brata o tome da li je u ovoj zemlji dozvoljeno biti policajac. Sudeći po tekstu koji je on objavio – nije dozvoljeno. Sada mene interesuje sljedeće:

    Da li je po ovom mišljenju zabranjeno raditi u bilo kojoj instituciji ove države (što po logici obuhvata i škole), plaćati ovoj državi porez i dadžbine, školovati se na njenim univerzitetima, itd., tj. kakav treba da bude odonos muslimana prema ovoj državi.

    Da vas Allah nagradi za trud.

    Odgovor:

    We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu,

    Propis bilo kakvog posla se određuje na osnovu njegove suštine. Stoga, ako je suština posla pomaganje širka, odbrana i čuvanje laičkih zakona koje su ljudi uspostavili i propisali u zamjenu za čiste šerijatske propise, onda je takav posao zabranjen, kao što je posao policajca, sudije i tome sličnim poslovima.

    Ako se pak ne radi o poslu u kojem nema pomenutih stvari niti ima harama onda je čovjeku dozvoljeno da se bavi tim poslom makar to bilo u okrilju nevjerničkog i tagutskog sistema a posebno kada se radi o situaciji potlačenosti. Propis bavljenja određenim poslom ne zavisi od toga da li je taj posao u muslimaskoj ili nevjerničkoj tagutskoj zemlji, već zavisi od njegove suštine. Pa ako je suština posla bavljenje haram stvarima onda je takav posao haram pa makar čovjek živio u islamskoj državi. Ukoliko u poslu nema nečega što je zabranjeno, onda je takav posao halal pa makar se radilo o nevjerničkoj državi.

    Što se pak tiče plaćanja poreza, carina i sličnih dadžbina, koje su danas države nametnule svojim državljanima, to potpada pod bespravno uzimanje imetka. U islamu država ima pravo da od čovjeka uzme 2,5 % od njegova imetka (tj . zekat) i to onda kada taj imetak pregodini i dosegne nisab. Nametamje nekog drugog poreza predstavlja suht – bespravno jedenje imetka kojeg je Allah zabranio. Međutim to je ono što je nametnuto i ne predstavlja dobrovoljni izbor muslimana, tako da grijeh njegovog uzimanja snose oni koji ga uzimaju.

    Odgovorio: prof. Idriz Bilibani

    Text preuzet: http://www.stazomislama.com/fetve-i-odgovori/odgovori-na-pitanja/512-rad-u-institucijama-neislamske-zemlje

    #9600
    Anonimno
    Neaktivan
Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.