Rusenje kipova

  • This topic has 32 odgovora, 11 glasova, and was last updated prije 11 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 7076 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 33)
  • Autor
    Postovi
  • #13680
    Anonimno
    Neaktivan

    Edo7 post=8546 wrote: I na forum se dolazi da se, izmedju ostalog, nesto i nauci. Licno mislim da ummet ima precih stvari da radi nego da rusi piramide i kipove. Uostalom, to bi moglo jos vise osiromasiti muslimane Egipta. Sto kaze brat Mus_ab, Allah najbolje zna.

    Neznam dobro nasta mislis Edo, kad kazes ”Licno mislim da ummet ima precih stvari da radi nego da rusi piramide i kipove. Uostalom, to bi moglo jos vise osiromasiti muslimane Egipta.” Zato nam objasni svoj post ako zelis.

    On misli na turizam i biznis…

    To nije tacno.

    #13681
    Anonimno
    Neaktivan

    Edo7 post=8558 wrote: Mislio sam na to da je turizam – upravo ove piramide – glavni izvor primanja u Egiptu. Sumnjam da taj novac cesto dodje do obicnog naroda, ali su bar neki muslimani zaposleni zbog tih piramida, i te iste bar nekim muslimanima pomognu da nahrane porodice. Halalite sto nisam to bolje objasnio iz prve i Allah vas nagradio sto ste trazili objasnjenje.

    Sto se tice precih stvari, mislio sam na Afganistan, Mijanmar, Siriju, Kavkaz, i druga bojna polja.

    Nazalost Edo pomislio sam odmah na to ssto si rekao, ali nisam mogao da kazem jer sam se pobojao da ti ne udem u nijjet ili bolje reci povrijedim svojim tumacenjem. To je sto si ti rekao batil-neispravno, jer kakva je korist od kipa??? Pa zar nije prece da se samo Allah obozava a ne da se danas ljudi koji se pripisuju islamu a koji dolaze iz Egipta hvale svojim dzahilijetom-neznanjem, mislim upravo na te ostatke faraonske nekulture, tj. shirka, koje nijesu samo zasnovane na posjedu piramida, vec i na drugim kipovima raznih oblika…

    Od shirka se musliman ne hrani, od pozivanja i hvaljenja na dzahilijet khajra nema, posebno bereketa od necega sto je grijeh a kamoli vise od toga…Dovoljno je bilo da si rekao, ”mozda je prece poducavati te ljude Jednoci Allaha, pa ce oni kasnije sami znati da se dzxahilijjetom i shirkom ne ”stize do Allaha”-dzenneta itd…” Mnogo bi se moglo o ovome pisati i iznositi dokaza i sa jedne i sa druge strane ali je cinjenica da ovo sto si rekao nije ispravno, jer je svaki od Allahovih Poslanika ‘alejhimusselam upozorovao i zatvarao vrata cak malom shirku a nedao Allah da je hvalio ili pozivao jos u dzahilijjet-neznanje ili velicanje necega mimo Allaha…Halali, ali moras uvidjeti i ispraviti svoje rijeci zbog svoga dobra…

    #13683
    Anonimno
    Neaktivan

    crnezastave1 post=8561 wrote: [quote quote=Šebab post=8513][quote quote=Jaseer 2012 post=8506]Ve alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

    Brate nema sumnje da su časne generacije ashaba i tabiina kao i tabitabiina, Allah bio sa njima svima zadovoljan, bile bolje od nas u svakom pogledu i da su imali mogućnost da uklone ostatke faraonske civilizacije u Misru a nisu to uradili iako su bili u mogućnosti zar nije tako?

    Za ovu tvoju tvrdnju treba da doneses dokaz, da su buli u mogucnosti a da nisu to uradili?
    Uprotivnom svijesno ili ne svijesno iznosis lazi na ashabe, tabiine i tabitabine.
    Isto i on tako bi mogao da trazi dokaze od tebe da nisu bili u mogucnosti da to urade.
    Odgovor je jednostavan, tada nije imalo eksploziva ali sigurno je imalo cekic, malj i tako nesto.

    Ne, ne moze on od mene traziti dokaze, jer je pravilo da onaj koji tvrdi nesto treba da donese dokaz.
    U ovom slucaju ja nista nisam tvrdio nego Jaseer je tvrdio, a ja sam mu trazio dokaz.

    #13685
    Anonimno
    Neaktivan

    A ja se pitam zasto nisu mogli, imalo je tada bacaca, a kasnije i prvi topovi, i danas moze ali tu stoje.

    #13693
    Anonimno
    Neaktivan

    Da li ima neko ko misli da nebi trebalo rusiti kipove ! ?
    Temu ste usmjerili na pitanje da li su mogli, ili isu, zasto jesu ili zasto nisu ..

    a opet mislim da je odgovor na sva pitanja ustvari u odgovoru da li treba rusiti kipove ?
    mene koliko znanje sluzi , odgovor bi bio da treba , … !

    a ako neko misli suprotno , ja bih volio cuti argumente takvog misljenja.

    #13694
    Anonimno
    Neaktivan

    Tuti post=8581 wrote: Da li ima neko ko misli da nebi trebalo rusiti kipove ! ?
    Temu ste usmjerili na pitanje da li su mogli, ili isu, zasto jesu ili zasto nisu ..

    a opet mislim da je odgovor na sva pitanja ustvari u odgovoru da li treba rusiti kipove ?
    mene koliko znanje sluzi , odgovor bi bio da treba , … !

    a ako neko misli suprotno , ja bih volio cuti argumente takvog misljenja.

    I ja sam na tvoje misljenje Tuti, a zasto ne, kad su Sahaba u Fethul Mekka srusili sve kipova, a i bilo je naredzeno Ashabima od strane Resulullaha s.a.w.s. gde god stretnu Groba{Kabr} uzdignuta iznad zemlje da je rusu, a jok Kipova!!!

    I tako mi Allaha, sigurno ću splaniratiprotiv idola vaših, nakon što se udaljite okrenuvšileđa.”

    Tad ih je učinio komadićima, izuzev velikognjihovog, da bi se njemu vratili.

    El-Enbija-57-58
    Muslim u svome Sahihu bilježi hadis od Amra b. Abese es-Selemija, radijallahu anhu, da je rekao: „Još dok sam bio u predislamskom periodu smatrao sam kako su ljudi u zabludi i ništavilu, a obožavali su idole. Čuo sam za čovjeka u Mekki da govori o vjeri pa sjedoh na svoju jahalicu i dođoh k njemu. Bio je to Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem. Sklonio se odnasrtaja svoga naroda. U Mekki sam se poslužio ljubaznošću tako da sam ušao kod njega. Rekao sam mu: „Šta si ti?“ „Ja sam Vjerovjesnik“, reče on. „A šta je vjerovjesnik“, upitah. On reče: „Allah me je poslao!“ „A sa čim te je poslao“, upitah. On reče: „Sa održavanjem rodbinskih veza, rušenjem idola (kipova), da se samo Allah obožava i da Mu se niko ne smatra ravnim!“

    Mi smo Milletu Ibrahiim i Ummet Muhammad s.a.w.s.

    #13697
    Anonimno
    Neaktivan

    Prenosi Alija radiallahu anhu da je rekao Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: “Ne ostavi nijednog kipa a da ga ne uništiš.” (Muslim 969)

    #13698
    Anonimno
    Neaktivan

    Muhammed_8 post=8567 wrote: [quote quote=Edo7 post=8558]Mislio sam na to da je turizam – upravo ove piramide – glavni izvor primanja u Egiptu. Sumnjam da taj novac cesto dodje do obicnog naroda, ali su bar neki muslimani zaposleni zbog tih piramida, i te iste bar nekim muslimanima pomognu da nahrane porodice. Halalite sto nisam to bolje objasnio iz prve i Allah vas nagradio sto ste trazili objasnjenje.

    Sto se tice precih stvari, mislio sam na Afganistan, Mijanmar, Siriju, Kavkaz, i druga bojna polja.

    Nazalost Edo pomislio sam odmah na to ssto si rekao, ali nisam mogao da kazem jer sam se pobojao da ti ne udem u nijjet ili bolje reci povrijedim svojim tumacenjem. To je sto si ti rekao batil-neispravno, jer kakva je korist od kipa??? Pa zar nije prece da se samo Allah obozava a ne da se danas ljudi koji se pripisuju islamu a koji dolaze iz Egipta hvale svojim dzahilijetom-neznanjem, mislim upravo na te ostatke faraonske nekulture, tj. shirka, koje nijesu samo zasnovane na posjedu piramida, vec i na drugim kipovima raznih oblika…

    Od shirka se musliman ne hrani, od pozivanja i hvaljenja na dzahilijet khajra nema, posebno bereketa od necega sto je grijeh a kamoli vise od toga…Dovoljno je bilo da si rekao, ”mozda je prece poducavati te ljude Jednoci Allaha, pa ce oni kasnije sami znati da se dzxahilijjetom i shirkom ne ”stize do Allaha”-dzenneta itd…” Mnogo bi se moglo o ovome pisati i iznositi dokaza i sa jedne i sa druge strane ali je cinjenica da ovo sto si rekao nije ispravno, jer je svaki od Allahovih Poslanika ‘alejhimusselam upozorovao i zatvarao vrata cak malom shirku a nedao Allah da je hvalio ili pozivao jos u dzahilijjet-neznanje ili velicanje necega mimo Allaha…Halali, ali moras uvidjeti i ispraviti svoje rijeci zbog svoga dobra…

    Hvala brate na strpljenju i promisljenju mog odgovora prije nego sto si sam odgovorio. Nebi me povrijedio sa svojim tumacenjem, jer vidim tvoju namjeru da me usmjeris ka dobrom, Allah te nagradio za to. Ja imam mnogo sto sta za nauciti, ali sigurno znam da je Allah jedan i jedini. Razlikujemo se u tome sto ne mislim da iko posjeti piramide da bi ih “obozavao”. Hocu reci da piramide nisu idoli i da prema tome nebi ispunjavali naredbe Poslanika, s.a.v.s., kada bi ih srusili. A sto kazes da je prece poducavati ljude Jednoci Allaha, ja sam uvijek za to.

    #13699
    Anonimno
    Neaktivan

    gariib post=8562 wrote: [quote quote=Edo7 post=8558]Mislio sam na to da je turizam – upravo ove piramide – glavni izvor primanja u Egiptu. Sumnjam da taj novac cesto dodje do obicnog naroda, ali su bar neki muslimani zaposleni zbog tih piramida, i te iste bar nekim muslimanima pomognu da nahrane porodice. Halalite sto nisam to bolje objasnio iz prve i Allah vas nagradio sto ste trazili objasnjenje.

    Sto se tice precih stvari, mislio sam na Afganistan, Mijanmar, Siriju, Kavkaz, i druga bojna polja.

    Edo7 Halali mi posaljem ti ovu adresu u yoou toob,pogledaj kakva je ta zarada i reci nam kad bi bio ziv Resulullah s.a.w.s.i njegof Ashab da li bi dozvolili takvu zaradu muslimanima?Bujrum:

    Egypt – Hurghada: Grand Plaza hotel.

    Sigurno nebi, ali ovi “muslimani” na snimku nisu muslimani o kojima ja pricam. Kao sto sam rekao, ja znam da ta zarada od piramida vjerovatno ne stigne do obicnog covjeka, ali vjerovatno neki muslimani koji zive u blizini piramida zarade nesto od tih piramida pa nahrane svoju porodicu. Mislim na obicne ljude, muslimane koji zive skromne i jednostavne zivote.

    #13710
    Anonimno
    Neaktivan

    Prateci i razmisljajuci o svemu napisanom , … istakao bih jedan primjer ,… shvatanje onoga sto je napisano i postavio bih jedno pitanje …

    vidio sam stav da su piramide te koje su turisticka atrakcija , i eto one su uzrokom nekog finansijske dobiti …
    ne ulazeci sad u problematiku i analizu gdje te pare zavrse i koliko koristi imaju muslimani ,,,
    ja cu koristiti pristup da kazem da sve te pare dodju u ruke muslimana (naravno samo figurativno da bi mogao navesti primjer i poentu – da me neko kasnije ne prozove i ne bude trazio dokaza za moj govor odmah se ogradjujem)

    Da li je to halal novac ? zasto ovo pitam …

    Pa nama je naredjeno da rusimo kipove i te mnogobozacke objekte .. (bar do sad niko nije naveo dokaz suprotan ovome misljenju)
    sta bi bilo da neko uzgaja svinje i prodaje ih turistima i da sav prihod od te prodaje ide muslimanima ?
    sta bi bilo da neko proizvodi alkohol i prodaje ga turistima i sav prihod da ide muslimanima ?

    Neznam koliko je serijatski ispravno ovo moje poredjenje , ali mislim da ima ucene brace ovdje na forumu koji mogu temu obraditi iz tog ugla, … i na taj nacin da dodjemo do odgovora …
    i dalje sam na misljenju da sve kipove treba rusiti i ne traziti sebi izgovora , dok me neko argumentima ne ubijedi u suprotno !

    #13715
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: “Zaista kada Allah zabrani nešto – zabrani i njegovu vrijednost (tj. prodaju).” (Ebu Davud, Ahmed)

    #13726
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama post=8585 wrote: Prenosi Alija radiallahu anhu da je rekao Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: “Ne ostavi nijednog kipa a da ga ne uništiš.” (Muslim 969)

    A pogotovu treba porusiti ili zabraniti u potpunosti bilo kakve aktivnosti u stotinama tekija i turbeta u BiH za koje imamo jasan dokaz da se bosnje dzahili i sufije mole preko posrednika tj “evlija” cineci SIRK a jadni ceric ne samo sto podrzava (direktno ili indirektno) ovakva mesta SIRKA vec i otvara svake godina nova mesta gdje ce jos vise bosnji dzahila, sufija ciniti sirk.

    “Allah će zaista zabraniti Džennet onome tko mu bude pripisivao druga i njegovo će boravište biti vatra . Nasilnicima nema pomagača “.( El-Maide 72)

    Kaže šejh Muhammed ibn Abdul-Vehhab, rahimehullah: [Prvi grijeh koji izvodi iz islama je: širk u ibadetu Allahu te'ala…]
    Komentar: Najopasnija vrsta odmetništva je širk u ibadetu Allahu, tj. da se obožava pored Allaha neko drugi. To je kao da se prinosi žrtva nekom pored Allaha, ili da se zavjetuje nekom pored Allaha, ili da se pada na sedždu nekom pored Allaha, ili da se traži i doziva neko za pomoć pored Allaha u onome što nije u stanju otkloniti ili pribaviti niko mimo Njega. Ovo je najžešća vrsta otpadništva. Kaže Uzvišeni Allah: “Doista će Allah, onome ko Mu učini širk, ulazak u Džennet zabraniti i boravište njegovo će biti vatra.” (Prijevod značenja El-Maide; 72.), i kaže: “Allah, doista, neće oprostiti da Mu se širk učini, a oprostit će sve mimo toga kome On hoće! A onaj ko drugog Allahu pridružuje, on čini potvoru i grijeh veliki!” (Prijevod značenja En-Nisa; 48.). Iz ovoga vidimo da je širk najopasnija vrsta riddeta-odmetništva, a značenje širka je: “Da se obožava neko pored Allaha sa bilo kojom vrstom ibadeta”, bilo sa dovom, prinošenjem žrtve, zavjetovanjem, traženjem pomoći i olakšanja u onome što nije u mogućnosti niko drugi do Uzvišeni Allah, upućivanjem dove umrlim, traženjem pomoći od kaburova, mrtvaca i sl. Sve spomenuto je od najžešćih i najopasnijih vrsta odmetništva, a vidimo da se uveliko nalazi kod mnogih koji se pripisuju da su od sljedbenika islama. Práve i grade razne grobnice i mauzoleje, a zatim tevafe (obilaze) oko njih, prinose im žrtve, zavjetuju im se, nastoje da im se približe i govore da ih stanovnici tih grobova približavaju Allahu tako što se oni približavaju njima. A zašto se oni ne približavaju Allahu direktno i ne napuste ove mrtvace? Neka se približavaju Allahu, jer je On doista Onaj koji je blizu i koji se odaziva onome ko Ga doziva. Zašto da se približavate stvorenjima i govorite da vas oni -koji su stvoreni- približavaju Allahu? Da li je to Allah, subhanehu ve te'ala, daleko? Da li je to Allah zatvorio Svoja vrata? Da li to Allah ne zna i ne čuje Svoja stvorenja i ne vidi ono što oni rade? Doista je Allah, dželle ve ‘ala, blizu, i odaziva se onima koji Ga dozivaju i koji od Njega traže. Kaže Uzvišeni: “A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kada Me zamoli.” (Prijevod značenja El-Bekare; 186.), i kaže: “Gospodar vaš je rekao: ‘Pozovite Me i zamolite, Ja ću vam se odazvati!'” (Prijevod značenja El-Mu'min; 60.). On je blizu i odaziva se, pa zašto ideš i dozivaš drugog? Zašto govoriš: ‘Ovaj me približava Allahu!’? “Mi ih obožavamo samo zato da bi nas što više Allahu približili” (Prijevod značenja Ez-Zumer; 3.) To znači kao da Allah ne zna i nije upoznat sa Svojim robovima. I na ovaj način su im to šejtani, od džinna i ljudi, uljepšali, a oni prizivaju islam, svjedoče da nema drugog boga pored Allaha, klanjaju, poste, ali su ujedno i pomješali svoja dobra djela sa velikim širkom i tako izašli iz vjere islama, iako klanjaju, poste, i obavljaju hadždž.

    Onaj koji ih posmatra sa strane misli da su oni od muslimana. Zato je veoma bitno poznavanje ovoga, jer je širk najopasniji i najžešći grijeh. Iako je tako opasan i žestok grijeh, u njega su upali, nažalost, mnogi od onih koji se pripisuju islamu. Oni ta djela u koja su upali ne nazivaju širkom, oni to nazivaju ‘tevessulom’ posredništvom, ili traženjem ‘šefa'ata’, ili drugim imenima mimo širka. Ali imena i nazivi ne mijenjaju ništa od stvarnosti, širk je širk. Ovo je najopasnija vrsta širka, i od svih vrsta širka njom su ljudi najviše iskušani, a to je od najjasnijih i najočitijih stvari pojašnjenih u Allahovoj knjizi i sunnetu Allahovog poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem. Dozivanje drugih pored Allaha, upozorenje na to i prijetnja onome ko to čini je jasno u Allahovoj knjizi, i nema ni jedne sure a da na to ne ukazuje i da ne upozorava na širk. Znajući ovo, oni uče Kur'an, ali ne klonu se širka. Možda će neko doći i reći: ‘Ovi su neznalice, oni su opravdani neznanjem!’ Kažemo: Do kada više neznanje, a Kur'an se uči!? Oni ga uče napamet i čitaju. Nad njima je uspostavljen dokaz dolaskom Kur'ana: “A meni je ovaj Kur'an objavljen da njime vas i one do kojih on dopre opominjem.” (Prijevod značenja El-En'am; 19.) Svako do koga je dopro Kur'an nad njim je uspostavljen dokaz i nema nikakvog opravdanja.

    Kaže šejh, rahimehullah: ‘… kaže Uzvišeni Allah’: “Allah, doista, neće oprostiti da Mu se širk učini, a oprostit će sve mimo toga kome On hoće!” (Prijevod značenja En-Nisa; 116.)
    Komentar: “Allah, doista, neće oprostiti da Mu se širk učini…” upućuje da je širk najveći grijeh, zato što ga Allah neće oprostiti počiniocu osim ako se za njega pokaje. “… a oprostit će sve mimo toga kome On hoće!” tj. sve što je mimo širka, kao blud, pijenje alkohola, krađa, jedenje kamate. Sve ovo je mimo širka, i ulazi pod Allahovo htjenje. Oni koji čine ove grijehe su od velikih griješnika koji nisu upali u širk, nego su upali u velike grijehe. To umanjuje njihov iman i kažemo za njih da su fasici – veliki griješnici. Ako bi umrli bez pokajanja oni su pod Allahovim htjenjem, ako Allah hoće oprostit će im radi njihovog tevhida, a ako hoće kaznit će ih radi njihovih grijeha, a zatim njihova zadnja stanica biti će Džennet radi tevhida kojeg su ispovijedali. To je propis onih koji rade velike grijehe mimo širka. Riječi Uzvišenog Allaha: “… a oprostit će sve mimo toga kome On hoće!” upućuju da svi grijesi pored širka ne ulaze pod širk, i da je širk najopasniji i najveći od njih.

    Kaže šejh, rahimehullah: ‘… i kaže Uzvišeni’: “Doista će Allah, onome ko Mu učini širk, ulazak u Džennet zabraniti i boravište njegovo će biti vatra, a nasilnicima nećeš naći pomagača” (Prijevod značenja El-Maide; 72.)
    Komentar: Ovo je njegova kazna na Ahiretu, Džennet će mu biti haram, tj. Allah će mu zabraniti ulazak u Džennet u potpunosti i zauvijek, neće imati nadu za ulazak u njega. Gdje će otići? Ako nije od stanovnika Dženneta, pa gdje će onda otići? Da li će prestati sa postojanjem? Ne! Doista njegovo prebivalište će biti vatra, zauvijek, bez prestanka. “… a nasilnicima nećeš naći pomagača”, tj. mušricima, zato što je širk nepravda i to najveća nepravda. Neće imati pomagača, niko neće biti u stanju da ih izbavi iz vatre, ili da se za njih zauzme kod Allaha, kao što će se zauzimati za one koji su radili velike grijehe i izbaviti ih iz vatre sa svojim zauzimanjem. Ovima neće korisiti zauzimanje onih koji se zauzimaju, “… kada zulumćari” tj. mušrici “…ni prisna prijatelja ni posrednika neće imati koji će uslišan biti.” (Prijevod značenja El-Mu'min; 18.) Za mušrike neće biti primljeno zauzimanje, da nas Allah toga sačuva. “… i boravište njegovo će biti vatra”, boravište, tj. mjesto na koje će biti smješten, a ružno li je to prebivalište. Neće imati nikada drugog prebivališta. Nikada! Ovo je opasnost širka i ovo je njegov završetak. Pa da li je dozvoljeno njegovo nepoznavanje, nemarnost prema njemu i ostavljanje upozoravanja na njega?! Neki govore: ‘Ostavite ljude, ostavite one koji ibadete kaburovima, ostavite one koji ibadete mauzolejima, ostavite sve one koji imaju djela otpadništva. Dokle god se poziva na islam on je musliman. Okrenite se prema ateistima.’ Kažemo: Ovi i ovakvi su žešći i opasniji od ateista.

    Kaže šejh, rahimehullah,: … i od širka je prinošenje žrtve nekom mimo Allahu, kao džinnu ili kaburu.
    Komentar: Šejh, Allah da mu se smiluje, je spomenuo ovaj primjer zato što je prisutan i ljudi ga olahko shvataju. Kolju drugima mimo Allaha, kolju džinnima želeći da se sačuvaju njihovog zla i prinose im žrtvu tražeći lijek i ozdravljenje. Ljudi to olahko shvataju i često u to upadaju, iako je to od velikog širka koji izvodi iz vjere. Nije to mala stvar, ali se ne obraća pažnja na širk. Onaj čovjek što je zaklao muhu radi toga je ušao u vatru (kao što je došlo u hadisu. op.p.), i ne gleda se u ono što je zaklano nego se gleda u vjerovanje i nijjet-odluku u srcu. Gleda se u nepridavanje pažnje širku, a ne u vrijednost onoga što se prinosi kao žrtva zato što je onaj radi muhe ušao u vatru. Ljudi se nemarno odnose prema ovome, sve iz želje da mu se potreba ostvari, ili da sazna nešto od gajba – nepoznatog svijeta, ili da ga obavijesti o izgubljenom imetku i sl. što traže od njih, pa tako izađu iz svoje vjere i učine riddet-otpadništvo onim što oni smatraju nebitnim ili nevrijednim. Stvar je veoma opasna..

    #13731
    Anonimno
    Neaktivan

    Halalite ako ovu poruku dva puta vidite, mislio sam da sam je vec poslao, ali izgleda da nije prosla. Pokusacu je ponoviti.

    Tuti post=8598 wrote: Prateci i razmisljajuci o svemu napisanom , … istakao bih jedan primjer ,… shvatanje onoga sto je napisano i postavio bih jedno pitanje …

    vidio sam stav da su piramide te koje su turisticka atrakcija , i eto one su uzrokom nekog finansijske dobiti …
    ne ulazeci sad u problematiku i analizu gdje te pare zavrse i koliko koristi imaju muslimani ,,,
    ja cu koristiti pristup da kazem da sve te pare dodju u ruke muslimana (naravno samo figurativno da bi mogao navesti primjer i poentu – da me neko kasnije ne prozove i ne bude trazio dokaza za moj govor odmah se ogradjujem)

    Da li je to halal novac ? zasto ovo pitam …

    Pa nama je naredjeno da rusimo kipove i te mnogobozacke objekte .. (bar do sad niko nije naveo dokaz suprotan ovome misljenju)
    sta bi bilo da neko uzgaja svinje i prodaje ih turistima i da sav prihod od te prodaje ide muslimanima ?
    sta bi bilo da neko proizvodi alkohol i prodaje ga turistima i sav prihod da ide muslimanima ?

    Neznam koliko je serijatski ispravno ovo moje poredjenje , ali mislim da ima ucene brace ovdje na forumu koji mogu temu obraditi iz tog ugla, … i na taj nacin da dodjemo do odgovora …
    i dalje sam na misljenju da sve kipove treba rusiti i ne traziti sebi izgovora , dok me neko argumentima ne ubijedi u suprotno !

    Brate Tuti, fino si objasnio i usporedio turisticki stav. Ja ne znam da li je to serijatski ispravno, ali se cini dobrim obrazlozenjem. I brat Usama je ponudio dobar dokaz kako vrijednost necega je ponistena kada je to Allah zabranio. Allah vas obojicu nagradio za trud.

    Postoje jos dva stava koja nisu razrjesena:

    1. Zasto najbolji muslimani nisu srusili piramide kada su osvojili Egipat?
    Vidio sam obrazlozenja da je to bilo jer nisu znali za njih, ili da su bili duboko u pjesku. Nisam uvjeren u ova obrazlozenja, i neki kazu da i Kuran spominje piramide u suri Al-Qasas. Kaze Milostivi: “Gospodar moj dobro zna onoga koji donosi uputstvo od Njega” – reče Musa – “onoga koji će na kraju pobijediti, a nevjernici doista neće uspjeti!” “O velikaši” – reče faraon – “ja ne znam da vi imate drugog boga osim mene, a ti, o Hamane, peci mi opeke i sagradi mi toranj da se popnem k Musaovu Bogu, jer ja mislim da je on, zaista, lažac!” ( Al-Qasas 37 i 38 )

    2. Da li muslimani – ili drugi – koji posjete piramide njih zaista i obozavaju? Da li su piramide idoli? Ako jesu, onda vrijedi uputa da se idoli sruse. Ako nisu, onda ta uputa nije relevantna u ovom slucaju.

    Molim bracu za odgovore na ova pitanja. Allah vas nagradio, a mene uputio.

    #13733
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek:

    Dzezaakumullah Halid ibn Weliid.

    #13735
    Anonimno
    Neaktivan

    Pokusat cu da dam svoje misljenje , za koje kazem da nije zasnovano na cvrstim dokazima vec na saznanjima i spoznaji …
    odmah unaprijed kazem da cu biti spreman da izmjenim svoje misljenje u slucaju da neko dodje sa dokazom

    brate Edo postavio si pitanje

    1. Zasto najbolji muslimani nisu srusili piramide kada su osvojili Egipat?

    Najprije bih se slozio sa odgovorom da su tad one bile skrivene ispod pijeska , i da oni nisu znali za njhovo postojanje …
    Ako i prihvatimo da je u suri Al-Qasas govor o tornju govor o piramidama , to nemora biti dokaz da su one bile otkrivene prvim generacijama muslimana koji su osvojili egipat … (spominju se i druge stvari u Kur'anu kao recimo spajanje dvije vode koje se ne mjesaju , sto ne znaci da su prve generacije muslimana znale to objasniti … nema sumnje da su u svaki ajet vjerovali)

    Dakle odgovor da su skrivene nije u suprotnosti sa Kur'anom ako uzmemo da sura Al-Qasas govori o piramidama …

    Predpostavimo , a sa cim se i ne slazem , dok me neko ne uvjeri dokazom u suprotno, ali predpostavimo radi dijaloga …
    da su piramide bile vidljive , …
    Svi znamo da je i danas sa modernom tehnlogijom gradnja samih piramida nemoguca (bar tako kazu strucnjaci a ja nisam strucnjak za gradjevinske poslove) sad se zapitajmo kakve su mogucnosti imali muslimani prvih generacija da sruse piramide ciji su blokovi gromade od vise desetina tona tezine ! ?

    I recimo da moze biti jos jedan odgovor ,… (koji takodje nije moje misljenje , vec samo realna predpostavka da neko moze i tako razmisljat) da su piramide bile otkrivene , da ih prve generacije nisu rusile iz nepoznatih razloga, mada su bile najbolje , najbolje ali ne i savrsene, pa su ostale nesrusene kao iskusenje Allaha za generacije poslije …

    Drugo pitanje koje si postavio brate

    Da li muslimani – ili drugi – koji posjete piramide njih zaista i obozavaju? Da li su piramide idoli? Ako jesu, onda vrijedi uputa da se idoli sruse. Ako nisu, onda ta uputa nije relevantna u ovom slucaju.

    Pokusajmo napraviti jedan istrazivacki poduhvat , kad dodju turisti kod piramida bili muslimani ili ne bili , sta im govori turisticki vodic ? Sta govore vecina dokumentaraca o piramidama ? govori da su to bila odredjena svetista, u njima se nalaze slike i drugi simboli , i pricaju pricu o nekim bozanstvima, sunca, mjeseca, i cega sve ne …
    dakle to su mjesta koja promovisu i poticu sirk Allahu , …
    i to sirk mnogobostva , a mislim da ce ucena braca lahko naci propis o tome sta se radi sa ti mjestima …
    Dakle nije pitanje da li ih samo obozavaju , vec i da li takva mjesta uce nesto drugo sto je u suprotnosti sa Islamom, a po meni jeste jer uci i potice na sirk, …

    Takodje i ja bih volio cuti odgovore ucenijih , da se okoristim i uvecam svoje znanje , i ako bude potrebno promjenim sadasnje misljenje.
    Allah vas nagradio , i uputio nas sve na pravi put a ne na put onih koji su zalutali

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 33)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.