"Digitalni MAGARAC"

  • This topic has 55 odgovora, 10 glasova, and was last updated prije 12 years by Anonimno. This post has been viewed 13783 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 56)
  • Autor
    Postovi
  • #6543
    Anonimno
    Neaktivan

    Maloprije naletih na jedan dijalog između “šejha” Imrana Husejna i nekog efendije iz Albanije.Nakon uvodnog “šejhovog” proricanja bliske ili daljnje budučnosti koje je uslijedilo nakon pitanja

    OK. Dopustite mi da vam postavim prvo pitanje. Inša-Allah, možete li nam objasniti kakva nas budućnost čeka u Evropi?

    ,naletih na dijelove koji mi probudiše neki žar u prsima što me navede da napišem komentar na taj text iako sam umoran i iako je poprilično kasno.

    Selefije (vehabije) su moja braća. Oni su moja braća ali njihova metodologija je POGREŠNA. Njihova metodologija kaže da ne možeš tumaciti bilo koji ajet ili hadis ako se ne oslanjaš na selef (prvu generaciju). Znači, za njih ne postoji NOVO ZNANJE. Ali, ja im kažem: ‘Samo vi ostanite pri svome, ali mi nećemo, mi idemo dalje.’ A već je vidljivo da mnogi muslimani sve više prihvataju našu metodologiju a odbacuju njihovu (vehabi). Jer, muslimani imaju pamet, imaju mogućnost razmišljanja pa uviđaju da sve ovo ima smisla. Kao npr. kada Poslanik a.s. kaže: ‘Dedžal će jahati na magarcu, taj magarac će letjeti brzo kao oblak i magarac će imati razvučene uši.’ Selefije (vehabije) na to kažu, ali ponavljam da ne želim nikog vrijeđati, selefije očekuju letećeg magarca. Ja im lijepo kažem, braćo, jer oni jesu naša braća, ja vas volim, ali samo čekajte letećeg magarca. Mi nećemo čekati njega. Mi kažemo da su ‘leteći magaraci’ današnji moderni avioni. I vidi čuda, muslimani širom svijeta sve više prihvataju naše mišljenje.

    Nakon ovog texta nemogu da vjerujem da sam ovog čovjeka smatrao nekim autoritetom.Ali sada znam zašto ga je šejh Er-rudejni nazvao džahilom.
    Kao prvo mnogo muslimana koji se bave ovom tematikom ne smatraju ispravnim njegove teorije,barem što se tiče engleskog govornog područja.Oni koji još vjeruju u ove njegove bajke je skupina mladih,neupučenih muslimana.
    Uskoro ču,inšAllah,pokrenuti teme u kojima ču iznijeti dokaze protiv njegovih teorija,jer je ovo več uzelo maha i u Bosni.I spreman sam inšaAllah na odgovor bilo kojeg negovog sljedbenika.
    Kao drugo,pojma ti nemaš,Imrane,šta je Ehlu Sunnet Vel Džemaat tj ko su takozvane “Vehabije” kako nas njegov ljubimac “desno oko” opisuje.Hvala “desno oko”.
    Da si ti Imrane imalo Islamski obrazovan i edebovan,znao bi,da kada se navode riječi Allahovog Poslanika sallAllahu alejhi ve selem,da se to ne radi kao da citiras “Allan Forda”.I znao bi da ti je dužnost da navedeš ko bilježi taj hadis i da li je ispravan.
    Ali da li je moguče da baš zbog toga i nisi htio navesti te pojedinosti?Ko bilježi taj hadis i dali je sahih?Ja čisto sumnjam da jest,ali to njemu vjerovatno nije ni bitno,bitno je da ide njemu u korist,tj u korist njegove sulude teorije.
    Sve i da je ovaj hadis ispravan.Koje “vehabije” su ga to protumačile,kako ti kažeš?Koja ulema ehlu sunneta tako tumači ovaj hadis,i da li postoji koncenzus,da to možeš pripisati generalno svim “vehabijama”?
    Ali dok ti Imrane i tvoji puleni čekate “digitalnog magarca sa mp4 ušima” “vehabije” od Istoka do Zapada uspostavljaju Šerijat,vladavinu Uzvišenog Allahovog Zakona,tj rade nešto,dok vi suludo teoretišete,od čega ummet nema ama baš nikakve koristi,kao što rade pravi kelamisti.

    Pa kaže Imran:

    “Poslanik a.s. je o ahiruz-zemanu rekao da će zemlja otvoriti svoja bogastva za Dedžala. Zemlja će otvoriti svoja bogastva Dedžalu. Bogastva će ‘isplivati’ na površinu za Dedžala. A ima jedno specifično ‘blago’ o kojem je Poslanik a.s. govorio. On je rekao: ‘Rijeka Eufrat će otkriti planine od zlata. I ljudi će se boriti za to zlato. I da će 99 ljudi od 100 poginuti u tim borbama. Ali, vjernici to zlato ne smiju dirati.’ Očigledno, ovo je jedno od ‘blaga’ koje će se otvoriti za Dedžala. Selefije (vehabije) insistiraju da moramo čekati bukvalno planine od zlata koje će se pojaviti iz rijeke Eufrat. Selefije su moja braća. Koliko to moram puta naglasiti?! I ja ne započinjem rat s njima. Koliko to moram puta naglasiti?! Ja nemam boxerske rukavice na rukama. Ne! Ovo je najobičnije logičko objašnjenje, objašnjenje koje proističe iz znanja, i imam svoje pravo da iskažem svoje poglede. Poštujem i ostale. Ali, ako budemo čekali planine od zlata koje će se pojaviti iz Eufrata…, samo kažem svojoj braći (vehabijama): ‘Vi samo čekajte, ali mi nećemo, mi nastavljamo dalje.'”

    Kako je on uspio povezati zlato Eufrata sa Dedžalom to samo Uzvišeni zna!Ali to njemu valjda nije ni bitno.Bitno je da je to on racionalizirao da bi oponirao “vehabijama” i da bi dobio novog materijala za nove knjige koje mu plačaju “kamatnim novcem”.E plaho si doslijedan.
    Ali ni to njemu nije ni bitno.U jednom predavanju Šijje su muslimani a drugom nisu.U jednom Izrael neče napasti Iran,evo sada hoče i to ni manje ni više nuklearkama.I tako dalje i tako dalje,mogao bi i hoču,ali ne večeras,pričati o moru nedoslijednosti,nelogičnosti (iako mu je logika,gotovo bitnija od Objave)ali biće vremena inšaAllah.

    Jednu stvar treba ovaj Imran da zna a i oni koji ga slušaju.Znajte da mi “vehabije” ne čekamo ništa,kako ti Imrane bi možda i želio.Vi ste ustvari oni koji čekate nešto,tj ispunjenje svojih fantazija.”Vehabije” rade za danas.Pozivaju svoje komšije u monoteizam.Nema nije bitno hoče li Dedžal uistinu biti čorav ili ne ako nas sutra zgazi kamion.Koga briga za kakvoču Dedžalovog digitalnog magarca,ako danas brat musliman nema šta da jede?Te hadise uzimamo onako kako su došli,ne odvajajuči svo svoje vrijeme,u filozofiranje,i ismijavanje onih,koji se bave stvarnim i trenutnim problemima ummeta.Ako ste zaista ubjeđeni u izlazak Jedžudža i Medžudža zašto se ne borite protiv njih?Zašto ne pozivas u džihad protiv njih?Ne nego ste to pustili “vehabijama”.E u tome je razlika izmedžu ehlu sunneta vel džemaata i sekti,muslimani Imrane rade a sektaši filozofiraju i teoretišu.

    Nastavit ču inšaAllah

    #6544
    Anonimno
    Neaktivan

    Do kada će se rušiti autoritet učenjaka!?šejh Imran iznosi svoje tumačenje riječi Poslanika alejhi salatu ve selam:Dedžal će jahati na magarcu, taj magarac će letjeti brzo kao oblak i magarac će imati razvučene uši.…(ako je hadis autentičan)
    Dalje on kaže za selefije da su njegova braća i da ne želi nikoga vrijeđati i da ih voli.
    Kaže “i imam svoje pravo da iskažem svoje poglede” on stvarno ima pravo da izlaže svoje poglede jer posjeduje određen stepen ilma koji mu daje za pravo da govori o ovoj tematici…

    Ti njegovi pogledi mogu biti tačni a mogu biti i netačni. Ja lično mislim da je njegovo izlaganje na ovu tematiku interesantno ali se ne slažem sa njim..(ovakvi stavovi se ocjenjuju kao šazz)
    Tvoje riječi “da si ti Imrane imalo Islamski obrazovan i edebovan” i “pojma ti nemaš imrane” govore o tvojoj aroganciji naspram pojedine islamske uleme sa kojom se ne slažeš…al’ treba ulemu “prorešetat” i “prorijediti” da bi tu od uleme na kraju ostalo par ljudi koji su u svemu onako po našem ćejfu .. jerbo oni su ti koji su zalutali, popustili, razmekšali, sljedbenici novotarija, neznalice i sl.a mi koji imamo mrvice znanje treba njima dersove da držimo i da ih pozivamo na haqq!!!

    Eto ti takvi poput tebe koji su “Islamski obrazovani i edebovani” i koji “imaju pojma” trebaju da govore o vjeri o ulema sa kojim se ne slažeš treba da drži jezik za zubima….AFERIM!

    #6546
    Anonimno
    Neaktivan

    @Jaseer 2012, mozda ti post brata @TALIB shvatas kao rusenje autoriteta ucenjaka, ali to nije tako. Brat TALIB staje u odbranu ciste i ispravne akide ehli sunneta vel dzemaata.

    Ono sto bi bilo ispravno, lijepo i korisno za bracu i sestre i posjetioce foruma jeste da brat TALIB i ostala braca i sestre iznesu stavove Imrana po odredjenim pitanjima a zatim da navedu stavove uleme ehli sunneta. Na taj nacin, citalac ce steci uvid po kojim pitanjima Imran ima stavove koji se ne slazu sa ulemom ehli sunneta. Ujedno se na ovaj nacin vodi korisna i plodonosna diskusija a izbjegava se vrijedjanje i omalovazavanje muslimana i muslimanki.

    #6547
    Anonimno
    Neaktivan

    Sigurno da Imran Husein ima pogrešaka u radu pa tako i pogrešnih tumačenja.

    Gdje je brat talib sigurno pogriješio jeste nastup sa par potvora. I ne znam da li ova slika treba da bude argument na tvojoj strani ili je onako psihološki element gdje hoćeš da ismiješ čovjeka ukoliko to nisi dovoljno uradio u tekstu?
    Tako mi Allaha, na taj način se ne čuva ispravna i čista akida ehli-sunneta.

    Što se potvora tiče hoću samo da iznesem da on poziva u džihad, ja sam slušao predavanje gdje kaže “Digle su se crne zastave u Horasanu, idite i pridružite im se”. Isto tako sam slušao kada govori kako je u ovom vremenu veoma bitno osnivati Islamske zajednice – islamska sela, gdje se može oživjeti šerijat na manjem nivou i gdje ljudi mogu da žive Allahovu vjeru. Dalje ima ispravan stav o novotarijama, slušao sam kako priča o tome da, ukoliko se ne može izbaciti novotarija iz mesdžida – onda se treba praviti mesdžid baziran na čistom sunnetu.

    Sad nešto jako bitno – ima sasvim ispravan stav o sekularizmu i demokratiji, znači jasno mu je da zakonodavstvo pripada samo Allahu, a to očigledno nije jasno mnogima koji se pripisuju selefijama.
    A prije da je ovo pitanje sekularizma mnogo bitnije za Sudnji Dan od magaraca, jedžudža i medžudža i sličnih stvari. Jer mi nismo dužni da prepoznajemo predznake Sudnjeg Dana, ali smo dužni da shvatimo da je sekularizam kufr. Neka me neko ispravi inšaAllah ako griješim.

    Zadnje što hoću spomenuti je to da nas on smatra braćom i kaže da nas voli, pa hajde mi nađite nekog drugog “sektaškog” daiju koji to javno govori?

    Neću uopšte da raspravljam o njegovim teorijama talib, hoću samo da ti ukažem inšaAllah da si pogrešno nastupio, pozivaj ga lijepim riječima i mudrošću – napiši mu mail i reci mu gdje fula sa dokazima pa će ih on ili inšaAllah prihvatiti pa promjeniti neke stvari u svojim dersovima ili će ti lijepo odgovoriti zašto ostaje pri svojim stavovima, ovo ti govorim iz iskustva jer sam mu ja pisao oko nekih stvari u kojima sam bio siguran da je fulao.

    Allah ti dao svako dobro.

    #6548
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja sam ranije čuo da se Imran pokajao od sufijske zablude te da se vratio ehli sunnetu, a u ovom predavanju brat Talib citira Imrana da se ograđuje od selefija. Pa koji je od ova dva govora zadnji: onaj u kome se Imran navodono pokajao ili ovaj sada.

    Ako je ovaj sada, onda Imran ne uživa niti autoritet islamskog učenjaka, niti autoritet islamskog daije, jer se jasno ograđuje od sunneta Poslanika sallAllahu alejhi we sellem.

    Ja ne razumijem braću koja prihvataju ovakve autoritete čak i kada isti jasno i glasno kažu “vi selefije” ili “vi vehabije”. Ako se njegovi stavovi u nečemu slažu sa našim, to ne znači da ćemo prihvatiti autoritet takvog čovjeka, kao da ehli sunneta nema autoriteta pa mora da ih izmišlja. Hajmo onda da i Amiše prihvatimo za autoritet, jer se i oni odruču zapadnjače civilizacije i imaju svoja sela.

    Naravno, ovim ja ne poredim Amiše i Imrana, jer je Imran za mene musliman, a oni nisu, ali samo hoću da kažem da je žalosno kada braća prihvataju stavove ljudi koji se jasno ograđuju od Sunneta.

    Ovo, naglašavam, važi ako je ovo što se citira od Imrana svježije od tvrdnji da se Imran pokajao od zabluda i vratio ehli sunnetu, mada mi nikada nije predočen tekst ili video o njegovom navodnom pokajanju od sufijske zablude.

    #6549
    Anonimno
    Neaktivan

    Šejh Imran Husejn je rođen na ostrvu Trinidad u Karibskom moru 1942. godine, indijskog je porijekla. Završio je Naučni institut u Karačiju i učio je na mnogim drugim institutima od kojih je Univerzitet u Karačiju, Univerzitet Zapadna indijska ostrva, Univerzitet El-Ezher i Međunarodni institut u Ženevi.

    Radio je u diplomaciji u Ministarstvu vanjskih poslova Trinidada i Tubaga, ali je dao ostavku 1985.godine da bi svoj život žrtvovao radu za Islam.

    Živio je deset godina u Njujorku gdje se aktivno bavio davom i gdje je bio predsjedavajući Zajedničke komisije za islamska udruženja i fondacije.

    Obavljao je više vjerskih funkcija u raznim institucijama, predavao na raznoraznim institutima i školama u Pakistanu i Americi i napisao 12 knjiga islamske tematike. (preuzeto sa njegove stranice)

    A što se tiče njegovih ideja i tumačenja Islama, ono što se piše o njemu na raznim web-stranicama kreće se između nekritične pohvale i veličanja njegovog tumačenja velikih predznaka Sudnjeg dana i optužbi sa druge strane da je sufija i da neosnovano tumači Dedžala i Jedžudža i Medžudža. Dok on sam za sebe tvrdi da ne pripada ni jednoj skupini niti džematu nego da slijedi Kur'an i Sunnet i da preferira mezheb Ehlu Sunneta vel Džema'at.

    Međutim, prije kritičkog osvrtanja na njegova tumačenja neophodno je da se u kratkim crtama, nakon objektivnog istraživanja i analize njegovih ideja i idžtihada o velikim predznacima Sudnjeg dana, izloži rezime njegovog učenja.

    Naime, ono po čemu je ovaj šejh postao poznat to su njegove ideje, idžtihadi i tumačenja velikih predznaka Sudnjeg dana. Mnoga pojašnjenja i tumačenja su produkt čiste mašte koja nema šerijatskih argumenata na koja se može osloniti, čak je jedan dio tih tumačenja uveliko oprečan jasnim šerijatskim tekstovima koji govore o ovoj temi. A razlog svemu ovome je što on prilikom tumačenja šerijatskih tekstova koristi metod metafore, tj. u prenešenom značenju tumači hadise na način da ono što je jasno i razumljivo svakom čovjeku onako kako je došlo u hadisima, da se tumači da se ustvari ne misli na to nego na nešto drugo.

    Dvije su najvažnije teme o kojima on najčešće govori: Dedždžal i Je'džudž i Me'džudž. Po njemu oba ova velika predznaka Sudnjeg dana su se već pojavili i to još davno i u kontinuitetu neprestano su prisutni na Zemlji.

    On pojašnjava da se brana Je'džudža i Me'džudža već otvorila i to prije više od hiljadu godina i da su Je'džudž i Me'džudž, ustvari Židovi El-Hazera, odnosno da su Židovi sa Kavkaza pomiješani sa Evropljanima Je'džudž i Me'džudž o kojima govore šerijatski tekstovi. Takođe, Židovi koji danas žive u okupiranoj Palestini su Je'džudž i Me'džudž. A provala Je'džudža i Me'džudža na islamski svijet se, po njemu, već se desila kroz krstaške ratove u srednjem vijeku, a zatim u novije vrijeme sa kolonizacijom islamskih zemalja. Još je mnogo detalja i pojedinosti o ovom velikom predznaku Sudnjeg dana o kojima on govori u svojim čudnim i neobičnim tumačenjima istog.

    Takođe, po njemu je Dedždžal izašao već duži period, s tim da se njegova pojava ne očituje u osobi ljudskog oblika nego u državnom sistemu ili samoj državi. Njegov opis Dedždžala najbolje pojašnjava njegovo tumačenje poznatog hadisa kojeg bilježi Muslim u kojem se govori o vremenu koje će Dedždžal provesti među ljudima kada se pojavi: “Četrdeset dana, dan kao godina, dan kao mjesec, dan kao sedmica a ostali dani poput vaših dana”.

    Pa tako kaže da je “dan kao godina” ustvari metafora o hiljadu godina, a to dokazuje riječima Uzvišenog: “Samo jedan dan u Gospodara tvoga traje koliko hiljadu godina, po vašem računanju” (El-Hadž, 47), te je Dedždžal u tom periodu od hiljadu godina bio oličen u državi Britanija koja je bila imperatorska sila u to doba, čije carstvo je bilo toliko veliko da sa njega Sunce nije nikad zalazilo. Manifestovanje Dedždžala u imperatorskoj sili Britanija je prestalo sa završetkom prvog svjetskog rata (1918.) kada je zvijezda Britanije zašla a pojavila se zvijezda nove svjetske sile Amerike.

    A po njemu “dan kao mjesec” je period od 83 godine koje je dobio tako što je hiljadu godina podijelio sa dvanaest mjeseci, a to je period u kojem će Dedždžal biti oličen u državi Americi koja je postala prva svjetska sila. Zatim nakon pada Amerike, a što se desilo 2001.godine sa 11. septembrom, cionistička sila, čiji je centar u Americi i Palestini (Izrael) je postala najveća snaga na zemaljskoj kugli, te će Dedždžal živiti u srcu tog cionističkog klana i to u periodu koji će trajati, kako je došlo u hadisu “dan kao sedmica”, tj. oko 20 ili 21 godinu. Nakon toga će se Dedždžal pojaviti u svom zadnjem obliku…

    ….Što se tiče njegovog tumačenja Je'džudža i Me'džudža, prva i najveća greška u njegovom tumačenju je tvrdnja da su se oni pojavili, jer u vjerodostojnim hadisima je došlo da će se Je'džudž i Me'džudž pojaviti nakon silaska Isa'a, alejhisselam, a to se naravno još nije desilo. Druga krupna greška je to što je opis izgleda naroda Je'džudža i Me'džudža došao vrlo precizan u šerijatskim tekstovima i nikako ne odgovara evropskim narodima i Židovima.

    Najviše kome odgovara taj opis su Mongoli, Tatari ili čak Kinezi. Prema tome, ovo njegovo tumačenje je čisti promašaj, proizvod je mašte i metaforičkog tumačenja šerijatskih tekstova. A učenjaci Ehlu sunneta odbijaju metaforičko tumačenje tekstova o Je'džudžu i Me'džudžu i Dedždžalu.

    A što se tiče tumačenja Dedždžala, najveća oprečnost ovog tumačenja šerijatskim tekstovima je predstavljanje Dedždžala u državnom sistemu Britanije, Amerike ili slično jer je u šerijatskim tekstovima a i po idžmau učenjaka Dedždžal osoba u ljudskom obliku, a ne personifikacija nečega drugog. Takođe, tvrdnja da je Britanija, u kojoj se olikovao Dedždžal, 1000 godina bila prva sila u svijetu historijski nije tačna ni precizna jer u periodu od devetog do dvadesetog stoljeća mnoge druge sile su bile jače od Britanije, poput muslimanskog hilafeta i na Istoku i na Zapadu, Francuske, Rusije, Vizantije i slično.

    Isto tako, Amerika u kojoj se po njemu olikovao Dedždžal, u periodu nakon prvog svjetskog rata pa do početka 21. stoljeća nije bila cijelo vrijeme najjača sila na svijetu jer su joj parirale Britanija, Rusija, pa čak Francuska i Kina. Ovo sve ukazuje na proizvoljnost i nepreciznost koji su svojstveni samo bujnoj mašti u povezivanju istorijskih događaja sa pojavom Dedždžala.

    Upitao sam jednog saudijskog šejha Mensura Es-Simarija koji je, između ostalog, poznati učenjak akide i hadisa i stručnjak u tumačenju velikih predznaka Sudnjeg dana, o Imranu Husejnu i njegovom tumačenju ovih predznaka, pa nakon što je konstatovao da su njegova tumačenja netačna i oprečna mnogim šerijatskim tekstovima o ovoj temi, rekao je da su ovo dedždžalska tumačenja, tj. lažna i pogrešna, i da on nije prvi koji ih ovako pogrešno i nakaradno tumači nego da su ga u tome pretekli mnogi drugi…

    …Prema tome, tumačenja šejha Imrana Husejna pojave Je'džudža i Me'džudža i Dedždžala su netačna i puna metaforičkog prepuštanja slobodnoj mašti, jer se ne slažu sa jasnim i nedvosmislenim tekstovima hadisa i više liče filmskom scenariju zasnovanom na historijskim faktima i vjerskim tekstovima gdje se autor prepušta svojoj slobodnoj stvaralačkoj mašti nego jednom ozbiljnom naučnom pristupu i tumačenju nekog islamskog učenjaka.

    Te s stoga musliman ne treba upasti u zamku slatkorječivog, slikovitog, plastičnog, zanimljivog i nazovi historijskog tumačenja velikih predznaka Sudnjeg dana ako to ide na uštrb istine.

    Mr. Zijad Ljakic

    #6551
    Anonimno
    Neaktivan

    Za svakog onog koga zanima tematika Jedzudza i Medzudza preporucujem da procita tekst na nasem portalu:

    Tekst o Jedzudzu i Medzudzu

    A nakon citanja teksta preporucujem odlicno predavanje od sejha Er-Rudejni el-Basrija, da ga Uzviseni Allah obilato nagradi, kao i prevodioca, organizatore i ucesnike seminara.

    Poslusajte video i okoristite se istinskim i ispravnim islamskim znanjem kojeg posjeduje sejh Er-Rudejni.

    Link za snimanje audio predavanja o Jedzudzu i Medzudzu

    Uputstvo za download: Desni klik na link iznad, potom izaberi opciju Save Link as… ili Save Target as…)

    Ders možete poslušati i ovdje na forumu u mp3 plejeru ispod:

    {mp3remote}http://www.archive.org/download/DedzdzalSejhEr-rudejniEl-basriEssunne/Dedzdzal-ErrudejniElBasri.mp3{/mp3remote}

    #6553
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah te nagradio ahi,cijelo druženje u Bužimu je bilo dobro ali posebno izlaganja šejha iz loze Poslanika sallallahu alejhi we sellem Er-Rudejni el-Basrija

    #6556
    Anonimno
    Neaktivan

    @AK47
    Allah te pomogao nastavi sa potvorama koje sam ja iznio na Imrana.Naveo si samo jednu,iako ni ona nije tačna.Ja sam još davno govorio da Imran poziva na džihad.Ali ja sam govorio ovdje u kontextu Jedžudža i Medžudža,da ako su utvrdili da su pušteni,pa šta onda?Šta da se radi.Zovi u džihad protiv njih,nemoj samo pričati kako “vehabije” nisu u pravu.
    To je Imranova taktika pridobijanja.Ja te volim,ali ti nevaljaš.U suštini to nije pogrešno.Mi moramo volit muslimane,iako griješe,ali to on recituje i rafidijama i njihovom vođi ustanka i svim ostalim sektama,tako da nas on ne izuzima posebno,osim što i nas smatra zalutalim.
    Sliku sam postavio kao protiv tezu njegovom ismijavanju stava o tom hadisu ehlusunneta.Oni čak nesvijesno možda i hadis ismijavaju.Ehlu sunnet je taj hadis uzeo pribilježio i bez puno ulaska u njegovu kakvoču proslijedio dalje.Da zaista magarac bi mogao da bude avion,ali hočemo li kada budemo prenosili hadis zamjeniti riječ magarac sa rječju avion.Naravno da ne,neuzubillah.Mi hadise ne mjenjamo,nego ih prenosimo kako su došli.A ako ima potreba za alegoričnim tumačenjem,tako se protumači.Ali ja kada budem prenosio hadis na nekoga ja ču govoriti da če Dedžal doči na magarcu (ako je hadis sahhih) i istači mogučnost da magarac ne mora da bude nužno ovaj magarac kojeg mi poznajemo.

    U svakom slučaju hvala ti na nasihatu za koji vjerujem da je dobronomajeran.

    @Andol,da on se navodno pokajao od sufizma,ali nikada nije zvanično stao na stranu ehlu sunneta,jer ga on smatra “vehabijskim” pokretom koji je nastao dolaskom Ibn Abdulehaba.I koliko je meni poznato ne razdvaja ovog reformatora sa pokretom saud koji se sakrio za njegovo ime.

    @Jaseer,Imran Hosein nije ulema,a titula šejh se danas nezvanično može dati bilo kome.Pa da jest islamski obrazovan,kao što nije bio bi i edebovan kao što nije,edebovan u smislu učenog čovjeka.
    On uzima mejlove pojedine brače koja se pripisuju selefizmu i to zvanično naziva selefijskim stavom.Ako nije tako,onda je treba navesti ime učenjaka koji se snjim ne slaže i koji ga je ponukao da dobije taj neki stav o ehlu sunnetu.Zbog toga sam i napisao ovo.On toliko ostavlja prostora,da njegovi sljebenici bi mogli uz kahvu se sprdati o “vehabijama” bukvalistima a veličati njega koji je ušao u srž,kao da se Dedžal več pojavio,na svom digitalnom magarcu.Još mi je zasmetalo u texu što on na ponižavajuči način priča o muslimanima kao da su retardirani i nemogu da shvate,pa ono pomiluj ih po glavi i pusti ih ,ne suprostavljaj im se.

    Jaseere,mnogo si ti zaključio iz mog govora za što nemaš osnovu.Da sam od kakvih forumaša koji se kače za svaku riječ Allah zna kad bi stali sa raspravom.Ali nisam.Ali obrati pažnju šta mi pripisuješ.Ja sam zaista cjenio ovog čovjeka,i dan danas neču reći ništa protiv njegovih ispravnih stavova,ali protiv pogrešenih svakako da hoču.A Allaha molim da mi oprosti gdje pretjerao.

    #6557
    Anonimno
    Neaktivan

    Hajr akhi tvoje riječi “da si ti Imrane imalo Islamski obrazovan i edebovan” i “pojma ti nemaš imrane” su me malo bocnule…halali ako sam bio malo prežestok u odgovoru na tvoj post…. :barek:

    #6558
    Anonimno
    Neaktivan

    Jeste brate talib, sve što sam rekao bilo je sa dobronamjernim nijjetom.
    Tražim ti halala što sam rekao potvore jer se uistinu radilo o samo jednoj, onoj o džihadu.
    Zbunio mi citat koji si naveo: “selefije(vehabije)” tu je sigurno bilo nešto do onog ko je prevodio, jer se on izražava samo prvim terminom, selefije. Koristio je i taj drugi izraz ranije, isto kao što je bio i sufija ranije, ali eto nadolazi insan.

    Mislim da on tumači hadis na način na koji ti kažeš, jasno je njemu da je u hadisu upotrebljen izraz magarac, samo on kroz svoja tumačenja dolazi do stava da se taj termin ne može doslovno shvatiti, već se radi o avionu. Allah najbolje zna.

    I dalje mislim da ti je slika neprimjerena – ako se on ismijava sa hadisom nemoj se spuštati na njegov nivo.

    :barek1:

    #6559
    Anonimno
    Neaktivan

    A u pravu si kad kažeš da griješi (nigdje ja ne branim njegove teorije) kad kaže da mi čekamo magarca – ništa mi ne čekamo, mi hoćemo šerijat i hilafet, može dedždžal da dođe na čemu god hoće – on će biti poražen kao i svi ostali protivnici Allahove vjere!

    Samo oni “od nas” koji su se sakrili pod sultanove krpe i koji teže tome da kjafiri budu zadovoljni sa njima – oni čekaju da ih Allah uputi inšaAllah.

    #6565
    Anonimno
    Neaktivan

    Ma nema problema braćo.Moja kritika je više upučena onima koji slijede njega,nego Imranu.
    Znam ja o čemu on govori kad tumači hadis.Ali o čemu se radi?Dobio sam dojam da on ismijava to što mi samo prenosimo hadis onako kako je došao.Zbog tog sam rekao da možda čak i ismijava hadis nesvjesno.
    Ne magarca da ismijava nego doslovno tumačenje hadisa.A svakako da nema spora ismijavati Dedžalovog magarca,kakav god taj magarac bio.Ali poštujem ako smatraš da je slika neprimjerena.
    Jaseere,možda i jesam pretjerao,ali zaista Imran nezna šta predstavlja ehlu sunnet vel džemaat.A Allah najbolje zna.

    #6566
    Anonimno
    Neaktivan

    Sad ću ukratko pokušati objasniti gdje Imran griješi po pitanju Dedžala.
    Oni tvrde da je Dedžal izašao za vrijeme života Resula sallallahu alejhi ve selem.Ali da nije u našoj prostorno-vremenskoj dimenziji tj da vlada u onim danima koji nisu naši dani,pa se zbog toga javno ne vidi,ali da će se pojaviti javno onih zadnjih 37 dana,pred kraj njegovog boravka.
    Ovo je svakako pogrešno.Jer Dedžal čim bude pušten,odmah će postati “javan” i a dokaz za to je sljedeći hadis.

    “Nevva ibn Seman, r.a., veli: “Jedno jutro Allahov Poslanik, salallahu alejhi ve selem, govorio je o Dedžalu. Spuštao je i dizao svoj glas o njemu, (pridajući tome važnost) tako da smo zamišljali da je Dedžal u palmoviku nedaleko od Medine. Pošto smo prišli kod njega, on primijeti na nama to, pa reče: “Šta je vama?” Mi rekosmo: ‘Allahov Poslaniče, ti si govorio o Dedžalu jutros, pa si dizao i spuštao glas, tako da smo pomislili da je on negdje nedaleko od Medine.’
    Poslanik, salallahu salallahu alejhi ve selem reče: ‘Od drugog se ja bojim za vas. Ako on izađe, a ja budem među vama, je ču vas od njega zaštititi, a ako mene ne bude medu vama, onda je svaki čovjek sam sebi branitelj, a Allah je zastupnik moj i svakog muslimana. Dedžal je mladić kudrave kose, njegovo oko je prazno i mrtvo (slijep je u jedno oko). Kao da ga je upoređujem s Abdul-Uzzom, sinom Katanovim (Uzza je bio kurejšiski idol, ženski idol). Ko ga od vas dočeka, neka prouči početne ajete sure “Kehfa.” On će izaći na put između Šama i Iraka, pa ce odvračati desno i lijevo (od Pravog puta). O Allahovi robovi, budite čvrsti!’
    Mi tada rekosmo: ‘Allahov Poslaniče, a koliko ce on boraviti na Zemlji?’
    Poslanik reče: ‘Četrdeset dana! Jedan dan će biti kao godina, jedan kao mjesec, jedan kao sedmica, a ostali dani ce biti dani obični, vaši.’

    Evo pogledajte u hadisu,da Resul kaže da će Dedžal kada bude pušten na put između Šama i Iraka,tek tada početi vladavinu od 40 dana.Da to neče početi prije i da to puštanje među ljude neče biti samo poslijednjih 37 dana,nego svih 40,bez obzira koliko oni zaista trajali.

    Druga greška je gdje Imran konstatira da je Dedžal bio zatočen u Britaniji.Zašto nema nikakvih dokaza,pa makar koristio alegoriju.Dokaz za to je poznati hadis Fatime bint Kajs koja prenosi da Resulullah sallAllahu alejhi we sellem o Dedždžalu kaže: Nije li on u moru Šama ili Jemena, ne nego je u pravcu istoka, on je u pravcu istoka (i pokaza rukom prema istoku).”

    Ova dva hadisa su dovoljna da obore njegovu cijelu teoriju.Tj da Dedžal nije pušten več hiljadu i više godina i da Dedžal nije sistem.A to takođe nije moguče jer je “sistem” uveliko ušao i u Mekku i u Medinu.

    Sljedeći hadis je dio iz prvog hadisa kojeg sam citirao.“Poslaniče, a kako će se brzo kretati po zemlji?’
    Poslanik salallahu alejhi ve selem reče: ‘Kao kiša koju vjetar tjera.”
    Danas je svaki avion brži od kiše koju vjetar tjera,iako je ovdje Poslanik možda dao primjer za nešto vrlo brzo.

    Sljedeći hadis je dokaz da Dedžalove rijeke,rijeka vode i vatre nisu metafora za njegov džennet i džehenem u smislu da je današnji dunjalučki džennet,ustvari na kraju džehenem i obrnutno,što u praksi i često i jeste,ali ovdje Poslanik nije mislio na to.I ovo je okosnica njihove tvrdnje da je on i sistem ili bar da on ima sistem.

    Za dokaz uzimaju ovaj hadis kojeg metaforično tumače iako je ovaj hadis,upravo protiv te tvrdnje.
    “Prenosi Huzejfe bin Jeman r.a. da je Posalnik salAllahu alejhi ve selem rekao: ‘Ja bolje znam Dedžala o njega samog, šta će on moči učiniti: imat će dvije rijeke, koje ce teči. Jedna će naoko biti bijela, a druga kao rasplamsala vatra. Ko od vas dočeka to vrijeme,neka dođe do one koja je kao vatra i neka zažmiri i zagnjuri glavu u nju i neka se iz nje napije vode, jer je to hladna voda.’ (Muslim)

    Ovdje Resul jasno upučuje šta da se radi,tj da stavi glavu u nju.Ali ima još jedan jasniji dokaz da su to zaista prave rijeke.

    Prenosi Ebu Se’id El-Hudari, da je Poslanik salAllahu alejhi ve selem rekao: “Krenut će mladic da susretne Dedžala, pa će ga zaustaviti naoružani Dedžalovi ljudi(naoružani Jevreji, koji će ga štititi), pa će mu reći: “Kuda si pošao?”Odgovorit će: “Idem onome koji se pojavio (misleći na Dedžala). Upitat će:“Zar ne vjeruješ u našeg gospodara?” Odgovorit će: “Ja sam spoznao svoga Gospodara, a ako vidim Dedžala, znat ću ko je on.” Reči će: “Ubijte ga!”Drugi ce reći: “Zar nam naš gospodar (Dedžal) nije zabranio da bilo koga ubijamo mimo njega?” Povešće tog čovjeka do Dedžala, a kada ga on vidi reći će: “O ljudi! Ovo je Dedžal o kojem nam je govorio Poslanik salallahu alejhi ve selem..”Naredit će Dedžal da ga premlate, pa ce mu razlomiti ledja i stomak jakim udarcem. Upitat će ga: “Vjeruješ li u mene?” Reci će: “Ti si lažljivi Dedžal.”Pa će narediti da ga rasijeku tersterom, tako da će mu se noge odvojiti.Zatim ce Dedžal proći između njegove dvije polovine. Zatim će mu reći:“Ustani!’ I on će ustati. Reći će: “Vjeruješ li u mene?” Odgovorit će: “Meni se samo pojačala vjera?” Zatim će reči: “O ljudi! Nikome više ovo neče moči učiniti!” Zatim če ga Dedžal zgrabiti pa će između njegova vrata i kljucne kosti staviti usijani bakar, ali mu to neče naškoditi. Potom će ga zgrabiti za ruke i noge i baciti ga. Ljudi će pomisliti da ga je bacio u vatru, a on će biti bačen u džennet. Ovaj covjek će imati največi stepen šehida kod Gospodara svjetova!” (Muslim)

    Evo pri kraju hadisa kaže se da če ga doslovno baciti u u vatru,odnosno u u džennet.Tj da to neče biti neki duži period u kojem če se čovjek “bacati” u vatru,uzimajuči dunjalučki džennet,

    Pa kako je Tamim Ed-Dari mogao vidjeti da je Britanija otok?Nemogu da vjerujem da se neko ko se pripisuje islamskom znanju može osloniti na teze,kako Džessasa znači špijun,a britanija je otok špijuna na uzoru James Bonda?Svašta
    Pa su zatekli Dedžala u porušenom manastiru (iako koliko ja znam imaju rivajeti gdje se nepominje da je srušen).Pa su na osvnovu toga zaključili da je on na otoku gdje je vjera “porušena” što je presmješno,i za zdrav um nepojmljivo,ako pogledamo,kasnije krstaške ratove.

    I zamisli Dedžala na nekom spacecraftu od hiljadu tona,koji leti 1000 km/h kako ga melek sa mačom zaustavlja?

    Pa Dedžal u hadisu Tamima,pita šta je sa jezerom Taberijje,šta je sa Poslanikom,jel se borio?Pa šta je to pitao,ako će biti pušten malo kasnije?Pa neko će reći,nije znao da će biti pušten.Kako je onda znao za ove buduče događaje?Pa Allah ga ja na neki način obavjestio,da mu to budu predznaci njegovog puštanja,a ne da ih tek tako zna bez ikakvog razloga.

    Dedžal će se pojaviti u u gradu Horasan u Iranu.Sljedit će ga Jevreji iz Jevrejske četvrti Iranskog grada Istifana.Izači će na put između Šama i Iraka.I Resul kaže da je na Istoku.Pored svih ovih detalja,kako je moguče,racionalnom i logičkom umu (na koji se Imran često poziva) smatrati da je Dedžal u Britaniji?Nema smisla,osim za one koji vole znanstvenu fantastiku.

    Ima još tu detalja koje se trenutno nemogu sjetiti,i koji idu protiv njegove kako on sam kaže teorije,ali u praksi vidimo da je on tako ne gleda,nego kao pravo ubjeđenje.

    Što se tiče Je'džudža i Me'džudža,tu imaju manje više dobre argumente.I trenutno nemogu reči ništa protiv toga,osim da smatram da su pogriješili po pitanju lokacije brane,što ću objasniti nekom drugom prilikom inšaAllah.

    #6578
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek:
    Sviđa mi se kako si izložio ovo, mašAllah.

    Međutim “bode mi oči” jedna rečenica koja se nikako ne uklapa u ovaj inače dobar odgovor i nema nikakve svhre, a ispravi me inšaAllah ako griješim.

    TALIB post=743 wrote:
    I zamisli Dedžala na nekom spacecraftu od hiljadu tona,koji leti 1000 km/h kako ga melek sa mačom zaustavlja?

    Allah ti dao svako dobro.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 56)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.