Muslimani mogu glasati na slovenskom referendumu??

  • This topic has 28 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 12 years by Anonimno. This post has been viewed 3664 times
Pregledavate 14 postova - 16 do 29 (od ukupno 29)
  • Autor
    Postovi
  • #7133
    Anonimno
    Gost

    Samo da brat pogresno ne shvati za hodza: Hodza nisam a efendi sam uvijek bio i ostao. I skracenica ef. ne znaci hodza jer nema ama bas ni jedno slovo zajednicko vec znaci ‘efendi’. To samo uzgred, iako je nebitno.
    posto ovo nije tema koja je razlog ne predstavljanja volio bih znati imena brace skojom imam cast muhabetit. :muslim: :barek:

    #7136
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum

    Habibi nije nimalo preporučljivo na forumima bilo koje vrste iznositi svoje lične podatke; upravo zbog toga imamo nickove i avatare da bi naš identitet ostao zaštićen + na forume znaju navratiti ljudi veoma pokvarenih namjera, koji tu nisu radi komunikacije sa braćom i podučavanja islamskom znanju..zato oprez Allah te pomogao

    #7143
    Anonimno
    Neaktivan

    zukorlic post=1330 wrote: Samo da brat pogresno ne shvati za hodza: Hodza nisam a efendi sam uvijek bio i ostao. I skracenica ef. ne znaci hodza jer nema ama bas ni jedno slovo zajednicko vec znaci ‘efendi’. To samo uzgred, iako je nebitno.
    posto ovo nije tema koja je razlog ne predstavljanja volio bih znati imena brace skojom imam cast muhabetit. :muslim: :barek:

    Tvoje ime je izbrisano radi zastite identiteta.
    Nema potrebe da postavljas svoje ime, a ni mi svoje nećemo otkriti.. razlog je jasan… jer obavjestajce bas interesuje ko stoji iza portala Put vjernika.

    #7159
    Anonimno
    Neaktivan

    zukorlic post=1329 wrote: Brate, govor ibn Kajjima, rahimehullah, je odlican ali neznam kako spojiti to mjesto u kojem ga ti koristis.

    Fetwo sam citirau u smislu poznavanja situacije (okolnosti) stvari o kojoj se govori ili piše.

    zukorlic post=1329 wrote: Jasno je na koju vrstu referenduma se mislilo i ako je referendum drugacijeg smisla gdje se zakon propisuje i stupa na snagu onda je to glasanje za taj zakon i to smo u tekstu spomenuli da se dozvola ne odnosi na nista sto ima veze sa GLASANJEM i sa PARLAMENTOM oni koji i dalje dovode u vezu ovaj govor i glasanje i parlament nisu shvatili ili ne zele da to nije cilj referenduma a ako jeste onda ime referendum ne mijenja propis. Ako se zakon tu izglasava i stupa na snagu onda je to propsisivanje zakona sto je u tekstu naznaceno kao zabranjeno !!!

    Elhamdulillah. sada mi je sasvim jasno i vidim, da ti je ova mesela pripisivanja prava do zakonodavstva nekome drugome mimo Allaha – što je širk – sasvim jasna. Elhamdulillah. Ali je problem što je ovaj momak sa resnica haq zloupotrebio tvoju fetwu i stavio je tamo kdje joj nije mjesto. Kolko mi je sad jasno ti si odgovorio za onu treču vrstu referenduma (posavjetovalni), a on ju je upotrebio za onu drugu (zakonodavni), a što smo pojasnili šta je njegova šuština. Tako da, to je ovdje problem. Nadam se da me razumiješ šta mislim. Ovaj momak je stavio tvoju fetwu da ohalali širk – učestvovanju na referendumu na kojem se daje pravo do zakonodavstva narodu – zakonodavni referendum.

    zukorlic post=1329 wrote: I ne vidim razlog za dizanje prasine osim sto mi je poznata poledjina onih koji su usli na forum i prijavili se samo da bi pravili fesad (ne kazem za sve, ali ocito ima takvih) time da pored ociju i dalje porede ovo sa nekim parlamentima i sl. Donesite jednu slicnost izmedju referenduma na koji se odnosi moj govor i parlamenta. Bujrum (uz napomenu da je edeb prije znanja, ko nema edeba dzaba mu potencijalno znanje koje mozda posjeduje)

    ”Prašina se digla” zbog ovog manipulisanja sa tvojom fetwom, jer meni nije bilo jasno kako da čovjek koji je ‘alim ili talibul-‘ilm može pravit takvu grešku, ali sad vidim da greška nije na tvojoj strani. I čudno mi je i bilo isto to, što si u samoj fewi napisao, da je dajanje prava nekome mimo Allaha djelo otpadnistva, a ovaj referendum ovo pravo daje nekome mimo Allaha, a fetwu je momak upotrebio da poziva u ovo glasanje. Tako da nadam se da vidiš šta me je zbunilo, ne u smislu da ne bi znao šta je ispravo ili neispravno, več u smislu kontradikcije, među realnošču, fetwom i načinom na koji je fetwa upotrebljena.

    A na forum sam se prijavio samo zato što sam vidio tvoje ime, pa sam pretpostavljao da si to ti. I Elhamdulillah sad se jasno vidi ko je ovdje napravio problem, a ja u ovom primjeru ne optužujem tebe, samo bi ti dao jedan moj skroman savjet, da paziš sa kome surađuješ, jer možda si uvidio za šta se upotrebila ova fetwa i na koji način se plasirala među ljude. A nisam se prijavio da bi širio fesad ili nekakvu fitnu, samo me je neko obavjestio da se o tome govori na tom forumu, pa sam tražio detaljniju objašnjenje od tebe. Mislim da u tome nije ništa loše.

    Ovo zlo se događa danas i šteta je napravljena, tako da mi ovdje o toj temi nemamo više puno da pričamo, jer muslimane uvjek čekaju novi izazovi i situacije.

    Na kraju bi još rekao: što se mene kao pojedinca tiče, ako sam te sa čime uvrijedio, (kako si napisao za neke; ne znam koga si mislio) reci mi, da tražim halal od tebe.

    I na početku in na kraju molim Allaha da pomogne muslimanima da ustraju u islamu i da tebi pomogne kod študija islamskih nauka. Amin.

    Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.

    #7163
    Anonimno
    Neaktivan

    A što se tiče identitete, može nekako na privat, ako bi te to nešto puno interesovalo, a brat je pojasnio zašto je bolje imati ”nickname” na ovakvih portalima. :muslim: :zast:

    Imam samo jedno pitanje izvan teme, ako možda znaš, jer smo sa bračom pričali o tome a niko nije znao. Šta je razlika između crne i bjele zastave i da li ima to neko posebno značenje?

    #7165
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu alejkum,
    Čekajte braćo, jel to želite reći da je svako učestvovanje na zakonodavnom referendumu širk? Ili je samo kufr? Ili veliki grijeh?
    De odgovorite, jer me interesuje…

    #7169
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumu selam we rahmetullah

    Na tvoje pitnje je brat več u samoj fetwi dao odgovor, a to je ipak stvar koja je poznata svakom muslimanu.

    ”Pravo na propisivanje halala i harama je iskljucivo pravo Allaha, dzelle se'nuh, i davanje tog prava nekome mimo Njega je djelo otpadnistva.”

    I brat je lijepo napravio razliko između toga ako neko učestvuje u zakonodavno procesu ili to ne čini, a pošto je u prijašnim postovima pojašnjena šuština zakonodavnog referenduma, to bi sad moralo biti jasno. Nije bitno kako se zove neka stvar. Ili se zove parlamenat ili darul-nedwa ili zakonodavni referendum ili nešto drugo; bitna je šuština stvari, jer ime ne mjenja propis. Allah je zabranio širk zbog njegove šuštine, ne zbog toga što se zove širk. I učestvovanje na zakonodavnom referendumu nije dozvoljeno zato što se narodu daje pravo do odlučivanja šta če biti halal i haram, a ne zato što se zove ”zakonodavni referendum”.

    #7176
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu Turab post=1366 wrote: We alejkumu selam we rahmetullah

    Na tvoje pitnje je brat več u samoj fetwi dao odgovor, a to je ipak stvar koja je poznata svakom muslimanu.

    ”Pravo na propisivanje halala i harama je iskljucivo pravo Allaha, dzelle se'nuh, i davanje tog prava nekome mimo Njega je djelo otpadnistva.”

    I brat je lijepo napravio razliko između toga ako neko učestvuje u zakonodavno procesu ili to ne čini, a pošto je u prijašnim postovima pojašnjena šuština zakonodavnog referenduma, to bi sad moralo biti jasno. Nije bitno kako se zove neka stvar. Ili se zove parlamenat ili darul-nedwa ili zakonodavni referendum ili nešto drugo; bitna je šuština stvari, jer ime ne mjenja propis. Allah je zabranio širk zbog njegove šuštine, ne zbog toga što se zove širk. I učestvovanje na zakonodavnom referendumu nije dozvoljeno zato što se narodu daje pravo do odlučivanja šta če biti halal i haram, a ne zato što se zove ”zakonodavni referendum”.

    A koji širk čini osoba koja kaže da je protiv homoseksualizma i da homoseksualci usvoje dijete i to zaokruži na listiću na referendumu?

    #7177
    Anonimno
    Neaktivan

    SubhanAllah. Pa dali si ti uopšte pročito sve ove postove? Ne radi se ovdje o homoseksualizmu nego o ZAKONODAVSTVU. I ovaj zakonik nije samo o homoseksualizmu, jer ima 309 členova a malo njih je o homoseksualizmu. I sve je že objasnjeno bilo tako da pročitaj još jednom, jer stvarno ne da mi se ponavljati svakome na novo. SubhanAllah.

    A ako si prije pitao o pojedincu koji ide u to, i tekfiru pojedinca, to je sada nova mesela. Moj nijjet i cilj ovdje je bio samo da objasnim o čemu se radi oko toga referenduma i kakve su definicije i šuština toga. A kako sam reko, oko tekfira svakog pojedinca koji je učestvovao u tome, što bi bilo ovdje pretjerivanje u tekfiru, ili ako se ovdje može upotrebiti pravilo ko ne tekfiri kafira je kafir itd. Svi znamo kako je ovo delikatna stvar, naročito u ovom vremenu, zbog toga pitaj učenog , nekoga ko ima dobro znanje o toj stvari i koji ti može to dobro razjasniti.

    #7178
    Anonimno
    Neaktivan

    @Ebu Turab,

    I šta ako kafiri u nekoj kafirskoj državi stave na referendum da li će se u državi uspostaviti Šerijat ili ne, pa muslimani glasaju za Šerijat?? Po tebi su ovi ljudi otpadnici jer su “uzeli pravo na propisivanje halala i harama”. Ako oni nisu otpadnici, onda nije ni onaj koji glasa protiv homoseksualaca, ako je onaj koji glasa protiv homoseksualaca otpadnik, onda je i onaj koji glasa za Šerijat otpadnik.

    #7180
    Anonimno
    Neaktivan

    Prvo, nemoj mi stavljat svoje rijeći u usta u smislu ”po tebi” i slično. A ako tebi nije jasno, da je pravo na propisivanje halala i harama iskljucivo pravo Allaha i da je davanje tog prava nekome mimo Njega djelo otpadnistva, onda je to tvoj problem a ne moj. I sa takvim razmišljanjem neki uđu u parlamenat i kažu, ja ču u parlamenatu glasati samo za one zakone koji su u skladu sa šeriatom, a za one koji nisu glasati ču protiv. Tako da ove tvoje šubhe, molim Allaha da sve muslimane udalji od njih. I ako bi pročitao sve postove i defincije vidio bi da parlamenat u zakonodavnom referendumu svoje funkcije dadne na narod, koji tako postane zakonodajno tijelo. I Allah je daleko Uzvišeniji od toga da se njegovi propisi izlagaju glasanju os strane nas slabašnih ljudi.

    #7183
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu Turab post=1377 wrote: Prvo, nemoj mi stavljat svoje rijeći u usta u smislu ”po tebi” i slično. A ako tebi nije jasno, da je pravo na propisivanje halala i harama iskljucivo pravo Allaha i da je davanje tog prava nekome mimo Njega djelo otpadnistva, onda je to tvoj problem a ne moj. I sa takvim razmišljanjem neki uđu u parlamenat i kažu, ja ču u parlamenatu glasati samo za one zakone koji su u skladu sa šeriatom, a za one koji nisu glasati ču protiv. Tako da ove tvoje šubhe, molim Allaha da sve muslimane udalji od njih. I ako bi pročitao sve postove i defincije vidio bi da parlamenat u zakonodavnom referendumu svoje funkcije dadne na narod, koji tako postane zakonodajno tijelo. I Allah je daleko Uzvišeniji od toga da se njegovi propisi izlagaju glasanju os strane nas slabašnih ljudi.

    Halali, svaka moja rečenica je trebalo da se završi upitnikom, ali je ja sada ne mogu ispraviti.
    Želim, takođe, izjasniti se da sam protiv “ostvarivanja prava” muslimana putem glasanja na izborima.
    Također, temu sam tek sada podrobnije iščitao i uvidio da je situacija drugačija od one koja je opisana u prvom postu, a moja prethodna dva odgovora su se odnosila na prvi post na ovoj temi.

    Na kraju da kažem da se ne slažem sa onima koji misle da je svako propisivanje zakona širk i kufr.

    A ako tebi nije jasno, da je pravo na propisivanje halala i harama iskljucivo pravo Allaha i da je davanje tog prava nekome mimo Njega djelo otpadnistva, onda je to tvoj problem a ne moj

    Vjerujem da smo istih stavova, s tim što ti nisi uzeo u obzir neke činjenice. Želio bih da te pitam tri stvari:
    1. Da li je svako propisivanje zakona (pa time i halala i harama) širk? Ili kufr? Ili kufr i širk?
    2. Da li su po tebi oni koji uđu u parlament i glasaju za i prijedlažu zakone koji su u skladu sa Šerijatom otpadnici, tj. mušrici?
    3. Da li bi oni koji bi glasali na eventualnom referendumu za uspostavljanje Šerijata kafiri ili?

    Nadam se da ću dobiti iskren i decidan odgovor na ova pitanja.

    Wesselam!

    #7184
    Anonimno
    Neaktivan

    Ahi nije ništa za halalit, s tim mislim da nisam ništa zamjerio, JazakAllahu khayr.

    A iskreno ti kažem, da za temeljit i jasan odgovor na ova tri pitanja ja nisam kompetentan. A to je zbog nedovoljno znanja o islamu i a druga i manje važno, ne znam se dobro izražavati u bosanskom jeziku, pa brzo mogu napravit neku grešku. Kako sam reko moj nijjet i cilj ovdje je bio SAMO pojasniti ove kafirske definicije i šuštine, da ljudi vide da fetwa koju je dao brat, mogla bi biti ispravna za savjetovalni referendum, a ne za zakonodajni koji se sad ja mislim da več završio. I sam je več u fetwi pojasnio stavri oko zakonodavstva itd. Tako da bolje ti bi bilo da se obratiš na njega, jer ja sam ubjeđen da ima puno, puno više znanja od mene što se tiče islama.

    we alejkum selam we rahmetullahi.

    #7191
    Anonimno
    Neaktivan

    Ako nekoga možda zanimaju rezultati:

    Po prebrojanih 99,57 % glasovnic je rezultat bio 45.23 % ZA i 54.77 % PROTIV.

    http://volitve.gov.si/Druzinski2012/rezultati/rezultati_slo.html

    Izgleda da je i ovim kafirima ostalo još nešto od stida, a učestvovalo je 29,95 % glasačkih upravičenca (kako to oni kažu). I sad jednu godinu državni zbor ne smije donesti zakona koji bi po sadržaju bio suprotan odluki glasača.

Pregledavate 14 postova - 16 do 29 (od ukupno 29)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.