Snage Assadovog režima i Rusije izvele nove napade na Idlib: Poginulo petoro civila

Prijedlog za čitanje

Da li je dozvoljeno mudžahidu da se bori prilikom pokušaja njegova...

Da li je dozvoljeno mudžahidu da se bori prilikom pokušaja njegova zarobljavanja ako zna da će to dovesti do njegove smrti, a neće koristiti muslimanima niti naštetiti nevjernicima? Molim Allaha da vas učvrsti na istini!

Popularno svih vremena

Najmanje petoro civila ubijeno je u napadima koje su u deeskalacijskoj zoni Idliba izvele snage lojalne režimu sirijskog predsjednika Bashara al-Assada i njegovi ruski saveznici, javlja Anadolu Agency (AA).

Iz Opservatorija zračnog prostora pod kontrolom opozicije javljaju da ruske zračne snage od sinoć izvode napade u naseljenim mjestima Khan al-Subul, Masaran, Hamidiyye, Shinan i Bzabor, dok zračne snage Assadovog režima gađaju naselja u regijama Sheraqib i Marrutunnuman.

Iz civilne zaštite Bijeli šljemovi javljaju da je u tim napadima ubijeno najmanje petoro civila.

Prije početka sirijskog rata, u Idlibu je živjelo dva miliona ljudi, a početkom rata broj stanovnika je prepolovljen zbog žestokih sukoba. U martu 2015. godine sirijske opozicione snage zauzele su Idlib i on je od tada svojevrsna utvrda sirijske opozicije.

Idlib je tako postao utočište prognanih pa trenutno u toj sirijskoj regiji živi četiri miliona ljudi koji su meta stalnih režimskih i napada ruskih snaga koje su se u rat uključile u oktobru 2015. godine.

Uz posredstvo Turske, Rusije i Irana, tokom majskih pregovora 2017. godine, u Astani je Idlib proglašen zonom deeskalacije. U Sočiju je 17. septembra 2018. postignut dodatni dogovor o primirju u Idlibu i uspostavi deeskalacijske zone.

Shodno dogovoru, opozicione snage su u oktobru povukle teško naoružanje iz regije, a snage odane Assadovom režimu nisu obustavile artiljerijske i zračne napade u toj regiji.

(Anadoly Agency)

Nove objave

Islamske teme

Islamske teme

Nema poruka za prikaz