Turski avioni prvi put gađali Al-Šebab u Somaliji

Prijedlog za čitanje

Sto slabih i izmišljenih hadisa (2)

Hadis 21: Darežljiv je blizak Allahu, blizak džennetu i ljudima a daleko od vatre. A škrtica je daleko od Allaha, daleko od dženneta i...

Popularno svih vremena

Vlada Mogadiša je u utorak objavila da su turski borbeni avioni F-16 izveli zračni napad usmjeren na navodne položaje Al-Šebaba u području Godey u Donjem Shabelleu.

Ovaj napad je označio prve zvanične udare koje su izveli turski F-16 avioni unutar Somalije. Prema somalijskim vojnim zvaničnicima, napad su zajednički izvele Somalijska nacionalna armija i turske snage u ranim jutarnjim satima utorka. Operacija je, kako se navodi, ciljala podzemne bunkere, skladišta oružja i lokacije koje koriste članovi Al-Šebaba.

Turski izvori nisu izdali zvanično saopštenje o incidentu.

Prema lokalnim izvorima, stanovnici obližnjih naselja prijavili su da su u jutarnjim satima čuli zvukove aviona i eksplozije u ciljanom području. Međutim, izvještaji o žrtvama ili šteti nisu mogli biti nezavisno provjereni.

Turska se u proteklih 15 godina istakla kao jedan od najbližih sigurnosnih partnera otpadničke vlade Mogadiša. Ankara pruža somalijskim marionetskim institucijama vojnu obuku, opremu, infrastrukturnu podršku i sigurnosnu pomoć.

Somalijska vlada je već koristila turske dronove u raznim napadima.

***

Hareketuš-šebabul-mudžahidin (حركة الشباب المجاهدين) poznat kao Al-Šebab (Eš-Šebab, Al-Shabaab), je somalijska selefijska džihadska skupina koja drži pod svojom kontrolom velike dijelove Somalije, na kojima uspostavlja Šerijat.

Na vrhuncu svoje moći, 2010. godine, Al-Šebab je pod svojom kontrolom držao gotovo pola Somalije, uključujući glavni grad Mogadišu, nakon čega je Amerika regrutovala desetina hiljada afričkih krstaških vojnika da pomognu marionetske somalske snage protiv Al-Šebaba. Nakon niza godina borbe u kojoj marionetskim snagama pomažu afrički, evropski i američki krstaši, a također i Turska, Al-Šebab biva potisnut iz urbanih dijelova zemlje. Činilo se da je Al-Šebab poražen, međutim, on se ponovo vratio, osvajajući velike dijelove zemlje, što je ponovo upalilo alarme u Washingtonu i Ankari. Zračne snage SAD-a su zadnjih mjeseci intenzivirale napade na Al-Šebab, a od utorka su im se pridružile i savezničke turske snage.

(Mepa News/Put vjernika)

Nove objave

Islamske teme

Islamske teme

Nema poruka za prikaz