Šta je Golanska visoravan i ko je kontrolira?

Popularno na sajtu

Odnosi između Izraela i libanskog Hezbollaha su jako napeti nakon što je u raketnom napadu na grad Druza Majdal Shams ubijeno najmanje 12 ljudi, među kojima ima djece koja su igrala nogomet, a 30 ih je ranjeno.

Izraelska vojska optužila je Hezbollah za izvođenje subotnjeg napada, što je libanska oružana grupa odbacila. Izrael je od tada ispalio niz projektila na Liban uprkos sve glasnijim međunarodnim pozivima na suzdržanost zbog straha od eskalacije u pravi rat.

U fokusu ove najnovije napetosti je komad zemlje veličine 1.800 kvadratnih kilometara koji je dugo žarište na Levantu: Golanska visoravan.

Šta je Golanska visoravan?

Golanska visoravan je stjenovita visoravan u jugozapadnoj Siriji, oko 60 km južno od Damaska. Omeđen je rijekom Yarmouk na jugu i Galilejskim jezerom na zapadu.

Golan se prostire na hrapavoj bazaltnoj stijeni. Brdovita zemlja je plodna, a na vulkanskom tlu rastu voćnjaci jabuka i trešanja te vinogradi.

Regija ima vitalne izvore vode.

Kome pripada Golanska visoravan i ko je kontrolira?

Ujedinjeni narodi priznaju regiju kao dio Sirije.

Međutim, tokom Šestodnevnog rata 1967. Izrael je okupirao Golansku visoravan. Trenutno kontrolira 1.200 kvadratnih kilometara zapadnog dijela regije. Gotovo odmah nakon što ju je izraelska vojska okupirala, izraelska su naselja počela rasti. Danas se na tom području nalazi više od 30 izraelskih naselja u kojima živi više od 25.000 Izraelaca.

Tampon zona pod nadzorom UN-a odvaja teritoriju pod okupacijom Izraela od ostatka koji je još uvijek pod kontrolom Sirije.

Majdal Shams nalazi se u sjeveroistočnom dijelu teritorije pod izraelskom okupacijom.

Ko su Druzi?

Dok je izraelsko zauzimanje Golana dovelo do progona mnogih Sirijaca koji tamo žive, približno 20.000 članova zajednice Druza još uvijek tamo živi.

Druzi su arapska etnoreligijska zajednica koja govori arapski jezik i koja živi u Siriji, Libanu, Izraelu i Jordanu.

Nakon subotnjeg napada, Izrael je brzo objavio da su poginuli Izraelci, ali mnogi od napadnutih Druza nemaju izraelsko državljanstvo i sirijski su državljani.

Izraelske snage također su se sukobile s Druzima u okupiranoj regiji. Krajem juna 2023. godine, kada su Druzi demonstrirali protiv izgradnje vjetroturbina na Golanu, odgovoreno im je izraelskim suzavcem, mecima sa spužvastim vrhom i vodenim topom.

Prema izraelskom zakonu, Druzi Izraelci moraju služiti vojsku.

Je li Sirija ikada pokušala vratiti Golansku visoravan?

Da, ali bez uspjeha.

Tokom Arapsko-izraelskog rata 1973. Sirija je pokušala vratiti Golansku visoravan, ali u tome nije uspjela.

Godine 1974, UN se uključio, rasporedivši mirovne snage na tom području nakon što su Izrael i Sirija potpisali primirje.

Vijeće sigurnosti uspostavilo je UN-ove posmatračke snage za razdruživanje (UNDOF) iste godine kada je pokušalo održati prekid vatre i stvoriti tampon zonu prekida vatre u tom području. Od aprila su 1.274 pripadnika UN-a raspoređena na Golanskoj visoravni.

Godine 1981. Izrael je službeno proglasio aneksiju Golanske visoravni.

Kakav je položaj svijeta na Golanskoj visoravni?

  • Osim Sjedinjenih Američkih Država, niti jedna država službeno ne priznaje izraelsku aneksiju regije. Sve ostale zemlje smatraju Golan sirijskom teritorijom koji je okupirao Izrael.
  • Godine 1981. Vijeće sigurnosti UN-a jednoglasno je donijelo rezoluciju kojom se protivi izraelskoj okupaciji Golanske visoravni, pozivajući Izrael da poništi svoje nametanje izraelskog zakona na visoravni. Proglasio je izraelsku vladavinu nad Golanom “ništavnom i bez međunarodnog pravnog učinka”.
  • Godine 2019. SAD je pod tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom priznao izraelski suverenitet nad Golanskom visoravni. Priznanje još uvijek vrijedi, čak i pod administracijom predsjednika Joea Bidena.
Izvor: Al Jazeera

Nove objave

Islamske teme

Islamske teme

Nema poruka za prikaz