Savez Hejjetu Tahriruš-Šam (HTŠ) kojeg predvodi komponenta poznatija kao Džebhetun-Nusra, najveći je džihadski savez u Siriji i u stanju je mobilizirati blizu 20.000 boraca ukoliko sirijski režim napadne regiju Idlib, navode mediji.
Tahriru-Šam je formiran početkom 2017. godine od strane visokih elemenata Džebhetun-Nusre i Ahraru-Šama (Ebu Džabir Alu-Šejh, Ebu Salih Tahhan i Ebu Ismail Džubbas) te je obuhvatio i druge oružane grupe kao što su Liwaul-Haqq i Džejšus-Sunna, kao i Nuruddin-Zinki i Džejšul-Ahrar koji su kasnije istupili zbog izraženog unutarnjeg neslaganja.
Uprkos tome, Tahriru-Šam do danas je uspio zadržati dominaciju na slobodnim teritorijama u sjeverozapadnoj Siriji te je čak uspostavio Vladu spasa koja upravlja civilnim poslovima.
Većina važnijih centara u sjeverozapadnoj Siriji kao što su Idlib, Atma, Sarakib, Salkin, Taftanaz, Biniš, Han-Šejhun, Džisru-Šughur, granični prijelaz sa Turskom, granični prijelaz u Hami, granični prijelaz u Halepu, zračna baza Tafzanaz i vojna baza Qarmid nalazi se pod upravom Tahriru-Šama.
Tahriru-Šam iza sebe ima veliki broj ofanziva i vojnih operacija. Svaka ofanziva zahtjeva novac, a prva velika ofanziva Tahriru-Šama na Hamu prošle godine prema procjenama koštala je oko 10 miliona dolara, stoga se postavlja pitanje, odakle dolazi taj novac?
Istraživač u Centru za američku sigurnost Nicholas Heras smatra da se Tahriru-Šam finansira kroz naplatu poreza i kontrolu trgovine u Idlibu.
”Grupa crpi moć kroz kontrolu trgovine koja izlazi i ulazi u Idlib od čega dobija finansije i snagu veću nego što ona jeste”, tvrdi Nicholas Heras.
Pored naplate poreza i kontrole trgovine, Tahriru-Šam kroz ”Vladu spasa” upravlja i kompletnim procesom dobivanja i distribuiranja električne energije koju potom naplaćuje od ljudi koji su je u stanju platiti. Radnje za preprodaju oružja i benzinske pumpe također doprinose finansiranju, a tu su i bogati pojedinci s Arapskog poluotoka koji kroz Tursku šalju novac u Siriju.
Francuska novinska agencija AFP ističe kako je Tahriru-Šam najveći neprijatelj sirijskog režima među ostalim pobunjenicima, zbog čega Rusija vrši pritisak na Tursku koja je u stanju da slomi dominaciju Tahriru-Šama u sjeverozapadnoj Siriji ali bi taj korak imao kobne posljedice jer ostali pobunjenici ne posjeduju dovoljan broj boraca da pokriju cijele frontove koje nadzire Tahriru-Šam. Turska je toga svjesna te traži alternativne načine da eliminiše njihovu dominaciju ali da zadrži njihov vojni potencijal.
(Vijesti iz Sirije)