Sirija se priprema za rekonstrukciju kabineta: predsjednička ovlaštenja će biti smanjena, a zastupljenost manjina će se povećati

Prijedlog za čitanje

Iskren nijet u džihadu na Allahovom putu

Poglavlje: O obaveznosti postojanja iskrenog nijeta u svim djelima Prvi hadis: Od vladara pravovjernih Omera b. el-Hattaba, radijellahu anhu, se prenosi da je rekao: “Čuo sam Allahovog...
Musa i faraon

Musa, a.s., i faraon

Popularno svih vremena

Prema riječima Hassana Hassana, glavnog urednika časopisa New Lines, u Siriji se u narednim sedmicama očekuje ograničena rekonstrukcija vlade i veće uključivanje manjinskih grupa u vladu.

Prema izvorima u Damasku, rekonstrukcija će obuhvatiti nekoliko ključnih ministarstava, nakon čega slijedi imenovanje preostalih članova parlamenta i proces ustavnih izmjena.

Jedan od glavnih ciljeva planirane reforme je, navodno, prenos nekih ovlaštenja koncentriranih u rukama predsjednika Ahmeda Share. Sharinu dvostruku ulogu, i kao predsjednika i kao de facto premijera, kritizirale su manjinske grupe i međunarodni krugovi. Plan uključuje ponovno uspostavljanje prethodno ukinute funkcije premijera.

Među vodećim kandidatima za premijersko mjesto su ministar vanjskih poslova Asad Sheibani i bivši premijer Riyad Hijab, koji je napustio Assadov režim 2012. godine.

Očekuje se da će ministar unutrašnjih poslova Anas Khattab predati dužnost svom zamjeniku, general-majoru Abdulkadiru al-Tahhanu, dok bi sam Khattab trebao predvoditi Vijeće nacionalne sigurnosti.

Također se izvještava da bi ministar odbrane Murhaf Abu Kasra mogao biti smijenjen, a na njegovo mjesto bi mogao doći načelnik generalštaba Ali Nasan.

Revizija također predviđa korake ka zastupljenosti manjina. Planirano je da Kurd bude imenovan za zamjenika ministra vanjskih poslova i na visoku poziciju u parlamentu, dok bi Kurdi mogli zauzimati ukupno sedam pozicija u vladi i javnim institucijama. Nadalje, ustavni amandmani imaju za cilj garantiranje kurdskih prava.

Iako se u kabinetu očekuju nova imenovanja usmjerena na alavite, napominje se da bi neki pravosudni zvaničnici koji su služili tokom Asadovog režima mogli biti vraćeni na određena ministarstva.

U međuvremenu, u Suweidi na jugu, pojavljuju se znaci napretka u rješavanju napetosti s druzskim grupama, a navodno su u toku kontakti za reintegraciju stranaka nakon razmjene zatvorenika koju su posredovale SAD.

Zvaničnici kažu da bi planirane promjene mogle biti pozitivan korak ka široj zastupljenosti i institucionalnom nadzoru, ali ostaje nejasno da li će reforme zadovoljiti sve segmente zemlje i kako će se pojaviti pravi model podjele vlasti.

Također se vjeruje da rastuće nezadovoljstvo među vladinom bazom zbog nedostataka u javnim uslugama i ograničene zastupljenosti čini pozadinu procesa reformi.

Izvor: Mepa News, New Lines Magazine

Nove objave

Islamske teme

Islamske teme

Nema poruka za prikaz