Američki rat protiv islama koštao je američke porezne obaveznike 1.7 biliona dolara (jedan bilion je hiljadu milijardi) sa dodatnih 490 milijardi dolara namjenjenih ratnim zločincima, tzv. veteranima, i troškovi bi mogli narasti na više od 6 biliona u sljedećih 40 godina računajući kamatu, pokazuje studija objavljena u prošli četvrtak.
Rat je odnio najmanje 134.000 (prema nezavisnim izvori više od 1 milion op.KC) iračkih civila i doprinijeo smrti još možda 4 puta većem broju od pomenutog, sudeći prema “Costs of War Project-u” Instituta za međunarodne studije na Braun univerzitetu.
Kada se na taj broj doda broj poginulih CIA-e, mudžahida, novinara i humanitarnih radnika, broj poginulih u iračko-američkom ratu procjenjuje se na brojku od 176 000 do 189 000, navodi se u studiji.
Izvještaj, koji je rad oko 30 akademika i eksperata, objavljen je unaprijed povodom 10 godišnjice američke invazije na Irak 19. marta 2003. godine.
Ovaj izvještaj je bio dopuna izvještaja iz 2011. godine Watson instituta u kojem je procjenjeno koliko su dolara i života koštali američki ratovi protiv islama u IEA-u (Islamski Emirat Afganistan), Pakistanu i Iraku.
Studija iz 2011. pokazala je da su kombinirani troškovi rata protiv islama iznosili najmanje 3.7 biliona dolara, tj. na osnovu stvarnih izdataka iz američkog trezora i budućih troškova na zdravstveno osiguranje i invalidnine ratnih zločinaca tzv. veterana.
Ta procjena, u dopuni, narasla je na gotovo 4 biliona dolara.
Procjenjeni broj poginulih u tri godine rata protiv islama, sa prijašnjih 224 000 do 258 000, narastao je u rasponu od 272 000 do 329 000 dvije godine kasnije.
Iz izvještaja su isključene indirektne smrti koje su prouzrokovane masovnim protjerivanjem doktora i razorenom infrastrukturom, na primjer, dok su u izvještaju o troškovima izostavljeni bilioni dolara kamate, koju bi Amerika mogla plaćati narednih 40 godina.
Kamata na troškove iračkog rata mogli bi iznositi oko 4 biliona u toku tog perioda, navodi se u izvješću.
Izvještaj je također ispitao teret veterana zločinaca i njihovih porodica, pokazujući veliki socijalni trošak kao i povećanje izdataka na veterane. Studija iz 2011. istražila je američke troškove na zdrastveno i invalidninu za “veterene” nakon desetljeća rata, koji su iznosili 33 biliona dolara. Dvije godine kasnije, taj broj je narastao na 134 biliona dolara.
U izvješću se zaključuje da su Sjedinjene Države dobile malo od rata dok je Irak izranjavan ratom. Rat je također oživio džihad u regiji, navodi se u izvješću. U međuvremenu, 212 milijardi dolara uloženih u obnovu (Iraka) je uglavnom propalo jer je taj novac potrošen na osiguranje ili protraćen i pronevjeren, navedeno je u izvješću.
Izvor: KavkazCenter
Prevod i obrada: Put vjernika
Ključne riječi: {tortags,4301,1}