Kenijske vojne snage bile su meta bombaškog napada Eš-Šebaba (Al Shabab) na somalijskoj granici u istočnoj Keniji.
Prema lokalnim izvorima, napad se dogodio u srijedu, 19. novembra, na putu između naselja Kulan i Liboi u regiji Garissa na somalskoj granici.
Improvizirana eksplozivna naprava, prethodno postavljena na cesti, detonirana je dok je prolazilo vozilo s kenijskim graničnim trupama.
Vozilo je uništeno u napadu, a mnogi vojnici su poginuli i ranjeni.
Kenijski izvori navode da su u napadu poginula 2 vojnika, a 5 ih je ranjeno.
Eš-Šebab je izvijestio da je u napadu ubijeno devet vojnika, a tri ranjena. U saopštenju grupe se dodaje da je “među ubijenima visokopozicionirana ličnost poznata po zlostavljanju lokalnog stanovništva”.
Prisustvo Eš-Šebaba u Keniji
Eš-Šebab je uglavnom aktivan u sjevernim i istočnim dijelovima Kenije.
Eš-Šebab posljednjih godina povećava broj napada u Keniji. Organizacija cilja vladine i vojne baze, komunikacijske linije i logističke rute. Također cilja baze u vlasništvu Zapada i američke baze unutar Kenije.
Posebno nakon kenijske vojne intervencije u Somaliji 2011. godine, napadi Eš-Šebaba kao odgovor počeli su se povećavati.
U januaru 2021. godine, guverner kenijske pokrajine Mandera, Ali Roba, izjavio je da polovinu sjeverne Kenije kontrolira Eš-Šebab, istočnoafrička ogranak Al-Qaide.
U julu 2023. godine, novi guverner Mandere, Mohamed Adan Khalif, izjavio je da Eš-Šebab kontrolira 60 posto Mandere.
Eš-Šebab povremeno izvodi napade na američke ciljeve u Keniji.
Dana 5. januara 2020. godine, kamp Simba, koji pripada američkim snagama smještenim u zaljevu Manda u regiji Lamu na sjeveru zemlje, bio je meta Eš-Šebab, pri čemu su u napadu ubijena najmanje tri američka vojnika i osoblja, a uništeno je mnogo aviona.
Izvor: Mepa News







