Humanitarne organizacije: Kršćanske milicije sprovode etničko čišćenje nad muslimanima u CAR-u (+foto)

Prijedlog za čitanje

Imam Mehdi

Na kraju vremena će se pojaviti čovjek iz Ehlul bejta (porodice Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem) sa kojim će Allah dželle šanuhu potpomoći svoju vjeru. Vladaće sedam godina. Ispuniće zemlju pravdom nakon što je bila ispunjena zlobom i tiranijom. Ummet će živjeti u blagostanju kakvom nikad ranije nije živio. Plodovi zemlje će bujati a kiša padati, imaće se neograničeni imetak.
islamske fetve

Namaz žene sa menstruacijom

Popularno svih vremena

Ako se ciljano nasilje nastavi u Centralno Afričkoj Republici (CAR), nijedan musliman neće ostati u državi, rekao je Piter Boučkaert, upravnik za hitne slučajeve humanitarne organizacije Human Rights Watch (HRW) u srijedu.

HRW je upozorio da francuske i afričke mirovne snage moraju da preduzmu hitne korake da zaštite ostatak muslimanske populacije u Centralno Afričkoj Republici u izvještaju u srijedu.

Human Rights Watch je izvjestila ovih dana gdje je rekla: “Muslimanski narod čije su porodice stolječima živjele mirno u državi su primorane da se sele,” zbog napada kršćanskih anti-Balaka milicija.

Međutim BBC prenosi da je druga humanitarna organizacija rekla da su međunarodne “mirovne snage” bile neuspješne da spriječe etničko čišćenje muslimana u Centralno Afričkoj Republici.

“Anti-Balaka milicije izvode nasilne napade u nastojanju da izvrše etničko čišćenje nad muslimanima u CAR-u,” rekla je Džoan Mariner, visoki savjetnik za krizne odgovore u organizaciji Amnesty International (AI). Napadi kršćanskih milicija su doveli do “egzodusa muslimana historijskih proporcija” stoji u izvještaju spomenute grupe.

Međutim, trebamo se prisjetiti članka u kojem je Put vjernika objavio fotografiju na kojoj je prikazana kršćanska rulja kako pali jednog muslimana i to pred očima francuskog “mirovnjaka” koji je to na transporteru mirno posmatrao u Centralno Afričkoj Republici.

To je potvrdio i Amnesty International koji je kritikovao mlak odgovor međunarodne zajednice na krizu, ističući da su međunarodne snage bile nerade da se suprostave anti-Balaka milicijama, i spore u zaštiti ugrožene muslimanske zajednice.

CAR je zapao u anarhiju u martu 2013. kada su Seleka pobunjenici – koji se u većini izjašnjavaju kao muslimanska grupa milicija – svrgnuli Francisa Bozizea, kršćana, koji je došao na vlast u 2003. također pučem, i postavili Mišela Djotodiaa kao privremenog predsjednika.

Hiljade ljudi je do sada ubijeno, milioni su raseljeni, i desetine hiljada je izbjeglo iz države u susjedni Kamerun i Čad odkad su sukobi izbili, navodi Anadolu Agency koja je prenijela izvještaj HRW-a.

Samo jedna džamija i 500 muslimana je ostalo u pokrajini Jaloke, koja je imala populaciju od 30 000 muslimana i osam džamija prije sukoba. U izvještaju stoji: “Sva bivša muslimanska uporišta u Bandui – sada su gradovi duhova, lišeni muslimanskih stanovnika. Neki anti-Balaka militanti kažu da će ubiti svakog muslimana koji ostane u ovim četvrtima.”

Prema poslijednjim informacijama sinoć je ubijen 21 musliman čiji se kamion pokvario nakon čega su napadnuti od kršćanskih anti-Balaka milicija.

Kako to izgleda na terenu uvjerite se u nastavku. Fotografije koje vam donosimo ovih dana su preplavile društvene mreže i i članke stranih medija. Kliknite na sliku da pokrenete slideshow.

Priprema: Put vjernika

Nove objave

Islamske teme

Islamske teme

Nema poruka za prikaz