Ugandska vojska se povlači iz Somalije nakon 19 godina okupacije

Prijedlog za čitanje

Sirijska organizacija “El-Vefa” pokrenula humanitarnu akciju oslobađanja muslimanki iz Asadovih zatvora

Sirijska humanitarna organizacija "El-Vefa lil esra" uputila je putem socijalnih mreža apel za prikupljanje novčane pomoći za oslobađanje muslimanki iz Asadovih zatvora. Novi apel je...

Popularno svih vremena

Uganda je zvanično objavila da će okončati skoro 19-godišnju okupaciju Somalije započinjanjem potpunog povlačenja svojih vojnih snaga stacioniranih tamo.

Objavu je dao Muhoozi Kainerugaba, vrhovni komandant Oružanih snaga Ugande i sin predsjednika Yowerija Musevenija. U svojoj izjavi, Kainerugaba je rekao: “Nakon našeg 19-godišnjeg prisustva u Somaliji, namjeravamo u potpunosti povući naše snage iz zemlje u bliskoj budućnosti”, dodajući da će odluka o povlačenju uskoro biti provedena.

Ugandska vojska je značajno učestvovala u vojnoj intervenciji u Somaliji od 2007. godine, koja se provodi u okviru regionalnih i međunarodnih misija. Uključena u brojne prekršaje protiv civila u Somaliji, ugandska vojska je također pretrpjela značajne žrtve u sukobu.

Objava o povlačenju dolazi u vrijeme kada se ugandske snage koje učestvuju u misiji Afričke unije AUSSOM suočavaju s vojnim i ekonomskim izazovima koji utiču na njihovu sposobnost da nastave operacije na terenu.

Ugandska vojska je u posljednje vrijeme bilježila porast žrtava.

Uprkos napadima koji traju skoro 20 godina, snage Afričke unije nisu uspjele oslabiti al-Shabaab. Danas ta grupa kontrolira otprilike 70 posto južnih i centralnih dijelova zemlje.

Izvor: Mepa News

Nove objave

Islamske teme

Islamske teme

Nema poruka za prikaz